Чиновническа грешка бе на път да преобърне живота на българин, осмелил се да се върне в родината за погребението на близък. Момчил Събев е поставен погрешка под карантина. Заради тази грешка е обвинен в попълване на документ с невярно съдържание и е образувано досъдебно производство. За него България се превръща почти в затвор, след като без да е нарушил каквато и да било разпоредба, гранични полицаи отнемат паспорта му и отказват да го пуснат в самолета обратно за Лондон. Стотиците изгубени левове за билета са по-малката беда пред угрозата да загуби работата си във Великобритания, където трябва да се яви ден по-късно и да издаде обект. Над него надвисва и опасността да бъде задържан в границите на България повече от 7 дни и вече съвсем законно да бъде поставен под 14-дневна карантина, в съответствие със заповед на здравния министър.
Историята
Екшънът започва на 29 май. Късно същата вечер Момчил излита от Лондон и каца на летище Варна към 3:55 ч. след полунощ. Преди полета леля му Нина Георгиева се обажда в РЗИ-Силистра с молба да потвърдят разписаното в заповед РД 01-274/21.05.2020 на здравния министър Кирил Ананиев, че Момчил попада сред изключенията, при които у нас не се налага 14-дневна карантина за влизащи от Великобритания. От РЗИ потвърждават: като член на семейство в България с престой под 7 дена у нас Момчил не подлежи на карантина в страната, както пише в чл. 5, подточка ав:
От РЗИ разясняват също как той трябва да попълни декларацията-образец на летището. Във Варна той чинно декларира, че няма симптоми на COVID-19, не е поставен под карантина, запознат е с епидемиологичната обстановка в България и рисковете от болестта, ще спазва противоепидемичните мерки, въведени от здравния министър, и пътува на свой собствен риск. Срещу "цел на пътуването" вписва: "петдневен престой в семейството ми поради смъртен случай в рода ми". Ръкописно допълва и че има билет за връщане за 3 юни 2020 г. Дава адреса на баща си в Дулово, телефон и имейл за връзка.
Дотук всичко подсказва, че престоят би трябвало да мине без административни спънки. Уви, реалността е друга. На 31 май телефонът на баща му звъни. Служител на Районното управление на полицията твърди, че "издирва" Момчил Събев на някакъв адрес в Балчик, където не го открил и заплашва със санкции за попълване на декларация с невярно съдържание.
В семейството на Момчил недоумяват какъв е този адрес в Балчик, защо го издирват и защо там. Нина Георгиева звъни в полицейското управление за разговор със служителя, който я насочва към жена, вероятно негова колежка. "Беше ми заявено, че лицето Момчил Събев е вписано в списък за поставяне на задължителна карантина с адрес в Балчик и този списък е предоставен от РЗИ-Варна - преразказва Нина разговора. - Разясних им, че явно е допусната грешка и поисках да информират предоставилите списъка, че Момчил Събев не подлежи на карантина съгласно заповедта и декларацията, както и че не е посочвал адрес в Балчик. Въпреки че в декларацията е посочил телефон за контакт, никой не го е търсил по време на пребиваването в България."
Това не помага. Изглежда никой не проверява дали това, което тя твърди, е вярно, или не. Варненската полиция енергично проверява карантинирани и всекидневно съобщава на медиите колко са наказани за неспазване на ограничението. Вероятно и Момчил е в статистиката ѝ.
Момчил и близките му разбират какво е развитието на случая на 3 юни, на летище Варна, откъдето в 19:25 ч. той трябва да излети обратно за Лондон. Чекира се и при преминаване на паспортния контрол граничните полицаи вземат паспорта му и го задържат. Не го пускат да се качи в самолета, защото бил в списък на лица под карантина.
Георгиева звъни веднага в РЗИ-Варна с надеждата лично да изясни недоразумението. Уви, по това време на работа е само портиерът. След това се обръща към "Гранична полиция". Оттам са непреклонни: щом е в списъка, не може да пътува. Не само това - вече му били издали разпореждане и протокол за предупреждение. Накарали Момчил до 3 часа да бъде обратно на посочения адрес в Дулово и го заплашили, че ако не изпълни заповедта, ще бъде образувано досъдебно производство и наложени санкции.
"Така се провали пътуването му, утре трябва да е на работа, билетът му изгоря (цената му е около 600 лв)" - пише Нина Георгиева в сигнал до главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, до когото сигнализира на 4 юни за случилото се.
Днес тя пътува до Варна, за да разбере най-накрая лично - след като не може по друг начин - какво се е случило и защо, въпреки ясно написаното изключение в заповедта на здравния министър, Момчил е поставен под карантина, пътуването му е осуетено, а срещу него - по думите ѝ - е образувано досъдебно производство. След прехвърляне от кабинет в кабинет и обяснения кой чиновник колко е зает най-накрая успява да разговаря с главния секретар Цеца Янкова.
"Да, правилно е попълнил декларацията си. Станала е грешка - имената му са сходни с тези на човек от Балчик" - казала жената на Нина Георгиева. Уверила, че допусналият грешката трябва да даде писмено обяснени и че ще бъде наказан, но Георгиева настояла, че това не решава проблема с пътуването. Ще бъде ли разрешено на Момчил да излети, или не? Ще бъде ли изчистено името му от системата? Да, уверява жената. Но на какво основание граничните власти ще го пуснат? - недоверчива е Георгиева към устното обещание и иска писмен документ. Нямаме такава практика, но добре, елате в 14 ч. и ще ви дадем такъв - склонява Янкова.
В 14 ч. документът действително е в ръцете на Нина и Момчил:
Дотук добре. Но ще може ли Момчил все пак да излети? За деня има един полет от Варна за Лондон, а системата не позволява да купят билет. Хукват към летището, за да опитат на място. Не успяват за същия ден, но вече имат билет за утре, 5 юни.
За Нина случилото се е "административен произвол", но пред OFFNews служители от здравната администрация не го наричат така. Обърнахме се към РЗИ-Варна и към здравното министерство с молба за разяснение и отговор на въпросите ни.
"Предприети са необходимите мерки, изясняват се причините за това недоразумение, което се е получило", каза Янкова пред медията ни и уверява, че до 14 ч. ще бъде издадена заповед, с която се прекратява предписанието за задължителна домашна карантина - което и се случва. С оглед изтичането на 7-те дни, след които според заповедта на здравния министър Момчил го грози 14-дневна карантина, тя уверява, че "в случай, че днес не може да излети, няма да има проблем да отпътува през някой от следващите дни".
Попитахме я също как мъжът ще бъде компенсиран за претърпяната финансова загуба - все пак той не е излетял на 3 юни не по негова вина.
"Вероятно ще бъдат предприети административни мерки спрямо служителя, който е допуснал грешка, но все още не може да каже какви ще са, тъй като случаят още се изяснява" - отвърна Янкова. За момента тя няма отговор на въпроса как ще бъде компенсиран Момчил Събев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5610
1
04.06 2020 в 21:40
Сигурен съм, че и сега няма да има наказани.
Преди си мислех - скапаната държава България. Но не е само там, на много места е вече така, че и по-зле.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара