На 24 октомври ще се проведат петите поред награди за социална промяна и добротворчество „Агент на промяната“. Водещ на събитието ще е Мира Добрева, а организаторите очакват много специални гости. Разговаряме с Йоана Колева, директор на фондация „Сошъл Фючър“, основен организатор на събитието.
Как започна „Агент на промяната“?
„Агент на промяната“ води началото си отпреди пет години. Идеята ни бе да подкрепим други каузи и да поставим под светлините на прожекторите много вдъхновяващи хора и инициативи, които правят малко или голямо добро. В нашето общество имаме голяма нужда от такива примери, защото ежедневно сме заливани от негативна информация. А има хора, екипи, организации, които правят изключителни неща, свързани с добротворчество и водещи до позитивна промяна. Тези хора остават в сянка и именно това бе причината да се фокусираме върху този тип формат.
С какво тази година е по-различна от предходните?
Това е пето издание на наградите. Всяка година е различна, защото има все повече и повече номинации. Тази година в платформата ни постъпиха над двеста номинации, което показва, че хората усещат нуждата от позитивни примери. Тази година имаме и нова категория, „Малките големи“. В нея отличаваме хора и екипи, които със своите действия подкрепят малки групи хора. Обхватът на тяхното добро дело е по-малък, но пък заслужават внимание.
Кои са най-важните категории и кои са награждавани през годините в тях?
Всички категории са еднакво важни. Една категория се отличава с това, че е за най-голямо въздействие – и като обхват, и като дългосрочност. Това е категорията „Лидери на промяната“. От самото начало за нас това е голямата награда. В началото тя беше връчвана на един човек, а след това стана толкова трудно да избираме един, че през 2022 година бяха двама, а през 2023 година бяха цели седем души. Сред тях бяха имена като писателите Георги Господинов и Георги Бърдаров, актьорите Ивайло Захариев, Яна Маринова и Йоанна Темелкова, режисьорът Яна Титова… Това са хора, които чрез изкуството или друга своя сила имат много положително въздействие върху голяма група хора. Те променят нагласите.
Откакто Георги Господинов взе престижната награда „Букър“, заедно с Анджела Родел, те дадоха нова мечта и надежда на цяло едно младо поколение, че чрез тази професия и чрез таланта да се пише човек може да има кариера и че това създава престиж. Същото се отнася и за всички отличени. Всички агенти на промяната вдъхновяват. Ники Кънчев е сред приятелите на този формат. Той не е пропускал издание, а беше отличен в категорията за комуникатори. Ники подкрепя много каузи със силата си на журналист и до днес е част от конкурса, защото вижда смисъл да увеличаваме тази общност. Заедно правихме и формата „Агентите говорят“. Той се провежда наживо и онлайн и дава възможност да се дискутират проблемите при стартирането на една кауза и други неща в тази посока.
Какъв е съставът на журито? Какъв е опитът на участниците в него?
В последните три издания журито, което сформирахме, остава едно и също. В него има както представители на различни компании, така и хора от медийната сфера, PR и маркетинг специалисти като Асен Асенов, Георги Малчев, Десислава Василева, Жюстин Томс, д-р Стефан Серезлиев, Ангел Георгиев, журналистът Даниел Пенев.
Очаквате ли тази година гости, които да подкрепят събитието?
Сред отличените има много активисти и хора с позиция в обществото. Очакваме изявени журналисти, хора, занимаващи се с кино… Очакваме и кмета на Столична община г-н Васил Терзиев. За нас е важно фокусът да не е толкова върху официалните гости, колкото върху агентите на промяната. Това събитие е за тях.
Какъв е медийният и обществен отзвук от наградите?
Отразяват се добре от националните медии, но основно може да се видят в множество онлайн издания. Най-често медиите отразяват събитието, когато има отличени журналисти, работещи в тях. Наша цел е да се говори по-често за позитивни примери и затова благодарим за вашия интерес.
Какви хора са номинирани тази година в „Агент на промяната“ – като профил и като професионална подготовка?
Има номинация за жена, която без да е приемен родител и да получава финансова помощ, подслонява около десет деца и ги отглежда до момента, в който те се записват в университет. Това са деца, които живеят в крайна бедност и тя ги отглежда с разрешението на родителите им. Дава им храна, подслон, образование и топлината на семейния уют. Има и човек, преборил множествената склероза, който променя нагласите не само на обществото, но и на хората с неговото заболяване. Сред номинираните има и публични фигури, а също и хора, променили посоката в развитието на незрящите. Но нека не издавам повече, за да бъде изненада за отличените. Ще раздадем 34 награди, като те включват и втори и трети места и специалните награди.
Как се осигурява фондът за наградите?
От второто издание наградите се финансират чрез различни спонсори. В последните две години вече имаме два партньора с по-дългосрочен ангажимент. Тези партньори ни дадоха възможност да разгърнем събитието като по-голяма и значима церемония.
Извън наградите, с какво друго се занимавате към момента?
Организацията ни, в която работят хора с различни увреждания, стартира работа по две социални предприятия – изработка на ароматни свещи и сапуни и приготвяне на кетъринг. От този сезон започваме да предлагаме и вино с кауза, съвместно с една винарска изба. Реализираме и доста проекти в социалната сфера, за които тепърва ще се говори.
Кристиян Григоров
Кристиян Григоров е филолог, блогър и музикант. Роден е в Етрополе през 1994 година и по рождение е незрящ и трудноподвижен поради костно заболяване. Книгите, музиката и радиото са спътници на Крис от ранното му детство и определят неговите интереси и творчески посоки на развитие.