Ексклузивно И третият път не донесе късмет: Парламентът е все така без ръководство (гласувания)

''Изиграй ми приказка'': Изкуството на жестовия език с нов подход за децата с увреден слух

OFFNews 05 ноември 2024 в 11:38 303 0

проект

Снимка Арт Бюро

Проект "Изиграй ми приказка"

Проектът „Изиграй ми приказка“ ангажира с иновативен подход вниманието на глухите деца към художествената литература и изкуството, като разработва театрални версии на класически романи и приказки, и заснема готовите продукции във видео формат.

Видео-приказките са разработени в сътрудничество с режисьор и специалист по жестов език и могат да бъдат ползвани свободно в интернет. Приказките от проекта можете да видите тук!

На 15 ноември ще се състои премиерата на последните две видеа от проекта - „Малкият принц“ на Антоан дьо Сент-Екзюпери и „Млада Бога“. Събитието ще се проведе от 16:00 до 18:00 часа, в пространството “Щрак” на ул. Христо Белчев 3. Входът е свободен.

В рамките на инициативата ще бъдат представени резултатите от изследването на културолога Василка Шишкова, което ще подчертае ролята на жестовия език в театралните постановки за глухи деца. Изследването включва анализи, базирани на интервюта и наблюдения на творческия екип, преподавателите и учениците от СУУУС „Проф. Дечо Денев“.

Шишкова e утвърден експерт по оценка на културни проекти. Tя ще постави акцент върху взаимодействието между текст и жест и неговото въздействие върху младата публика.

До трети клас някак е по-лесно - разказват си приказки, илюстрациите помагат. Но как да усетят глухите деца красотата на литературното слово, как да доловят Елин-пелиновото "Мир и ведрина повея от дълбокото звездно небе" - то не е просто да опишеш звездно нощно небе. Ето тук може да помогне художественият жестов език!, споделя в разговор с преподавател по БЕЛ от СУУУС "проф. Дечо Денев", София.

“Културният и образователен принос на проекта „Изиграй ми приказка“ е значителен с това, че дава глас и видимост на глухата общност в културното пространство и насърчава не само интеграцията им в културния живот, но и подхранва въображението и артистично изразяване на децата. Това е важна стъпка към изграждането на среда, в която глухите деца да се чувстват включени и вдъхновени да развиват любов към литературата и изкуството”, казва ръководителката на проекта Албена Тагарева, фондация Арт Бюро.

В творческия екип на проекта участват: Анна Данкова – режисура и адаптация, Росица Караджова – глуха актриса и специалист по художествен жестов език, Силвана Павлова – консултант по жестов език, Женя Ставрева - сценограф и студентите от театралния департамент на НБУ - Вероника Тапарова, Вероника Шомаклийска,
Тони Николов и Тома Иванов.

Инициативата „Изиграй ми приказка“ се осъществява в партньорство с Фондация “Развитие и интеграция”, Специално училище за деца с увреден слух “Проф. Дечо Денев”, София и Театралния департамент на Нов български университет, Съюзът на глухите в България, както и с финансовата подкрепа на фондацията на TELUS International, България и Vivacom Регионален грант.

Уъркшопът беше реализиран с финансовата подкрепа на социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“, Български дарителски форум

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Делян Пеевски и Кирил Петков си крещят от първия ред на пленарната зала