Държавата ще осигури безплатно допълнително обучение по български език на децата от малцинствата, на децата бежанци и граждани на ЕС или трети страни, които живеят в България.
Това предвижда проектът за нов държавен образователен стандарт за усвояването на българския книжовен език, публикуван за обсъждане на сайта на Министерството на образованието и науката. Предвижда се той да влезе в сила от 1 септември 2016 г.
Обучението ще обхване децата на възраст за задължително предучилищно и училищно обучение.
За навършилите 16 г., които не са били обхванати от училищната система или преждевременно са я напуснали, ще има курсове за ограмотяване и/или за усвояване на учебното съдържание по български език и литература за прогимназиалния етап. Те ще бъдат организирани от училище в системата на предучилищното и училищното образование по национални и международни проекти и програми.
Ще бъдат създадени и условия за признаване и/или валидиране на компетентности, свързани с усвояване на българския книжовен език. Те ще бъдат разписани подробно в друг образователен стандарт - за оценяване на резултатите от обучението.
Допълнителното обучение по български език и литература ще се провежда чрез допълнителни учебни часове извън училищния учебния план по време на учебните занятия и/или по време на лятната ваканция, съобразно потребностите на всеки ученик.
Допълнителното обучение на децата на мигранти и бежанци ще се провежда индивидуално или в група – по решение на директора на приемащото училище след становище от координиращия екип за личностно развитие, съобразно потребностите на всяко дете, възрастта и здравословното му състояние.
Програмите ще бъдат разработени според нивата на Общата европейска езикова рамка. Министърът на образованието ще ги утвърждава. За обучението ще бъдат направени и учебни помагала. То ще се организира в училища, определени от началника на съответния регионален инспекторат по образованието.
Допълнителното обучение по български език като чужд за децата на мигранти и на бежанци ще се провежда в часове извън училищния учебен план в рамките на 12 месеца при условия и по ред, определени в държавния образователен стандарт за приобщаващото образование. За тези, които са на възраст за обучение в начален етап то ще е 90 учебни часа, разпределени по 3 часа седмично. За учениците мигранти и бежанци в прогимназията са предвидени 120 часа, по 4 часа седмично, а за тези, които се обучават от VIII клас до класа, в който навършват 16 г. включително – 180 учебни часа, по 5 седмично.
Обучението по ал. 1 може да бъде проведено изцяло или частично интензивно и по време на ваканциите или в друго неучебно време по желание на родителя/настойника/попечителя.
По време на това допълнително обучение на децата мигранти/бежанци няма да се пишат оценки. След края му учителят ще описва постигнатите от всеки ученик резултати и ще предоставя описанието за сведение на родителя (настойника, попечителя), на директора на училището и на учителите, обучаващи ученика по учебните предмети по училищния учебен план.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара