Защитници и противници на възстановяването на басейните в Централна минерална баня в София спорят ожесточено трябва ли да има спа център до джамията Баня Башъ, достатъчен ли е дебитът на водата или евентуалния балнеоложки комплекс ще спре водата в чешмите, от която си наливат софиянци, и необходими ли са на столицата още зали за разширение на Музея за история на София и културни прояви.
А как е в Европа? Няколко примера от най-посещаваните термални комплекси.
Такова място е термалният парк „Градините на Посейдон“ в Италия. Той заема площ от площ от 60 хил. кв.м., разположен на 40 км от Неапол на остров Иския. Комплексът включва повече от 20 минерални басейна с температура на водата от 28 до 38 градуса. Предлагат се и различни спа процедури с използването на горещи камъни, водорасли и специални масла. Мястото привлича също с антична сауна в пещера, винарска изба, първокласен ресторант и луксозен половинкилометров пясъчен плаж. Мястото е отворено всеки ден от април до края на октомври. Цена на абонамент за цял ден (от 9.00 до 19.00 ч.) за възрастен е 32 евро; за деца от 3 до 11 години – 16 евро; билет за половин ден (от 13.00 до 19.00) за възрастен – 27 евро, за деца – 13,50 евро.
Най-големият термален комплекс в Австрия е Therme Wien. Включва 26 басейна, 24 сауни и бани на обща площ от 6 хиляди квадратни метра. Разположен е край река, която тече през комплекса и зоните са разположени по нейното течение. Сред по-уникалните услуги са ароматерапия с водни легла, басейн в пещера, шезлонги със сферична форма за дълбока релаксация и зала с камина, както и увеселителен парк за деца.
Комплексът във Виена е отворен е всеки ден от 9.00 до 22.00 часа. Цената на 6 часово посещение – 26,2 евро, за деца – 14,6 евро.
В Германия сред известните комплекси е „Каракала Терми“ в Баден-Баден.
Представлява термален комплекс, построен на мястото на римски бани. Разполага с открити и закрити басейни, зали с течаща топла и студена минерална вода, джакузи, бар, ресторант, галерия с минерална вода, масажни зали, сауна и истинска римска баня със стенописи и скулптури. Най-популярните спа-процедури: перлени, хидромасаж, релаксиращи и парни бани, арома масаж, стоунтерапия със студени и горещи камъни, полинезийски масаж с черупки, хавайски масаж, пилинг с кафява захар и бананова обвивка. Отворен е всеки ден от от 8.00 до 22.00 часа. Цена: 4 часово посещение – 21 евро (деца до 7 години в спа центъра не се допускат, а деца над 1,5 години могат да се оставят под наблюдението на служители в игровата зона).
Унгария също е сред популярните термални дестинации. В столицата Будапеща има 123 извора, захранвани с една и съща вода. Общодостъпни са около 14 комплекса/бани, като в това число не се включват частните и тези изградени в луксозните хотели. Една от най-често посещаваните бани е „Сечени“. Тя всъщност е най-големият балнеологичен комплекс в Европа.
Разположена е в парк Варошлигет и включва 11 терапевтични басейни, 3 сауни, минерални и кални бани. Открити плувни басейни, където горещата вода извира от дълбочина 1240 метра и може да се посещават дори и през зимата: температурата на водата в големия басейн е +27 градуса, а в „горещия“ басейн +38 градуса. Работно време: парна баня и термална част – от 6.00 до 19.00 ч., на басейна – от 6.00 до 22.00 часа. Цена: дневен абонамент за възрастни и деца над 2 години – 16 евро. Цената варира и в зависимост от това дали посетителят иска индивидуална кабина за преобличане или е склонен на ползва обща такава и може да стигне до 30 евро за ограничен брой процедури.
В Испания най-популярен е термалният комплекс Балнеарио де Арчена (Balneario De Archena), който се намира на 25 км от Мурсия. Този балнеологичен курорт се намира в непосредствена близост до град Арчена. Температурата на водата е 52,5. Разполага с два басейна с термални води, водопади, вани, джакузи, както лечебни и разкрасителни процедури. На територията на термалния комплекс са запазени руини на римски бани, а също и построен през 1660 г. параклис на Дева Мария.
Баните са в паркова среда и разполагат с три хотела. Цена на дневното посещение на минералните басейни в делнични дни: слаб сезон (ноември до март) – 8 евро; за силния сезон – 12 евро; в почивните дни и на празници, съответно – 14 и 18 евро, а за деца – 6.5 и 8 евро.
Най-големият СПА град в Словакия е Пиещани. Около него има най-различни СПА центрове и хотели в различна ценова категория. Известен е с лечебната си кал.
Синята лагуна в Исландия е един от най-популярните горещи извори в Европа. Намира се на 50 км от Рейкявик и привлича повече от 400 000 посетители годишно. Тя е изкуствено създадена, след изграждането на геоцентрала и напора на силно минерализирана вода, която е много солена и не може да бъде използвана за отопление. Известна е и с лечебната кал, която се извлича от дъното.
Обогатената вода е затопляна изкуствено, и се обновява по естествен път на всеки 40 часа. Цените за посетители варират от 50 до 400 евро.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)