Делегации на България и Украйна започнаха днес формалния процес на преговори за продажба на оборудването за АЕЦ „Белене“, в изпълнение на решението на Народното събрание на Република България, съобщи Министерството на енергетиката. Преговорите ще продължат в различни формати и с график на работа, съобразен с времевите граници, зададени от решението на българския парламент.
Според прессъобщението на българското министерство днес се е провела първата работна среща между представители на България и Украйна, базирана на Меморандума за сътрудничество в сферата на енергетиката между двете страни, подписан преди ден от енергийните министри Румен Радев и Херман Халушченко. Срещата се е състояла в Министерството на енергетиката и е била водена от двамата министри в присъствието на експерти и представители на енергийни компании от двете страни.
В хода на разговорите двете страни са се обединили около тезата, че това е исторически шанс, в който интересите на двете страни съвпадат.
България разполага с частично доставено оборудване, което не е достатъчно за изграждане на цяла нова мощност. Динамиката в енергийния сектор е такава, че България не може да си позволи да се ангажира с дълъг, скъп и изпълнен с неяснота проект. Трябва да върви бързо в синхрон с общия европейски енергиен пазар и да се инвестира в реализуеми нови алтернативни мощности. Украйна има сериозен интерес към българското оборудване, което й е нужно за компенсация на загубени енергийни мощности, в това число вследствие на временната окупация на АЕЦ „Запорожие“.
Българският министър на енергетиката Румен Радев и украинският му колега Херман Халушченко бяха категорични, че подготвеният Меморандум за сътрудничество цели много по-широко развитие на енергийното сътрудничество, което да подкрепи икономическото и инфраструктурно развитие на целия регион.
Представителите на украинската страна заявиха, че се интересуват още от възможностите за доставка през България на втечнен природен газ и неговото съхранение, както и от повишаване на капацитета на електроенергийна свързаност и възможностите за търговски обмени.
В същото време подчертаха, че друг фокус е засилване на сътрудничеството в развитието на нови енергийни технологии, особено по отношение на зеления водород и съхранението, както и развитието на ВЕИ мощности.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-10103
5
09.07 2023 в 17:15
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10095
4
08.07 2023 в 23:28
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10100
3
07.07 2023 в 21:18
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-4200
2
07.07 2023 в 21:12
Пе'ерал Тиква щеше "газова електроцентрала" да строи на мястото на Белене... тези новите тиквета - ВЕИ-та ще правят.
Ум царува, ум робува, а ганчовците пасат.
Пак добре че не построихте "газовата електроцентрала", простите. ("Вие сте прости и аз съм прост, затова се разбираме.")
-10100
1
07.07 2023 в 20:57
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България