Делегации на България и Украйна започнаха днес формалния процес на преговори за продажба на оборудването за АЕЦ „Белене“, в изпълнение на решението на Народното събрание на Република България, съобщи Министерството на енергетиката. Преговорите ще продължат в различни формати и с график на работа, съобразен с времевите граници, зададени от решението на българския парламент.
Според прессъобщението на българското министерство днес се е провела първата работна среща между представители на България и Украйна, базирана на Меморандума за сътрудничество в сферата на енергетиката между двете страни, подписан преди ден от енергийните министри Румен Радев и Херман Халушченко. Срещата се е състояла в Министерството на енергетиката и е била водена от двамата министри в присъствието на експерти и представители на енергийни компании от двете страни.
В хода на разговорите двете страни са се обединили около тезата, че това е исторически шанс, в който интересите на двете страни съвпадат.
България разполага с частично доставено оборудване, което не е достатъчно за изграждане на цяла нова мощност. Динамиката в енергийния сектор е такава, че България не може да си позволи да се ангажира с дълъг, скъп и изпълнен с неяснота проект. Трябва да върви бързо в синхрон с общия европейски енергиен пазар и да се инвестира в реализуеми нови алтернативни мощности. Украйна има сериозен интерес към българското оборудване, което й е нужно за компенсация на загубени енергийни мощности, в това число вследствие на временната окупация на АЕЦ „Запорожие“.
Българският министър на енергетиката Румен Радев и украинският му колега Херман Халушченко бяха категорични, че подготвеният Меморандум за сътрудничество цели много по-широко развитие на енергийното сътрудничество, което да подкрепи икономическото и инфраструктурно развитие на целия регион.
Представителите на украинската страна заявиха, че се интересуват още от възможностите за доставка през България на втечнен природен газ и неговото съхранение, както и от повишаване на капацитета на електроенергийна свързаност и възможностите за търговски обмени.
В същото време подчертаха, че друг фокус е засилване на сътрудничеството в развитието на нови енергийни технологии, особено по отношение на зеления водород и съхранението, както и развитието на ВЕИ мощности.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-10103
5
09.07 2023 в 17:15
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10095
4
08.07 2023 в 23:28
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-10100
3
07.07 2023 в 21:18
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-4200
2
07.07 2023 в 21:12
Пе'ерал Тиква щеше "газова електроцентрала" да строи на мястото на Белене... тези новите тиквета - ВЕИ-та ще правят.
Ум царува, ум робува, а ганчовците пасат.
Пак добре че не построихте "газовата електроцентрала", простите. ("Вие сте прости и аз съм прост, затова се разбираме.")
-10100
1
07.07 2023 в 20:57
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара