Ексклузивно Официално: България и Румъния са пълноправни членки на Шенген

Meta, TikTok и Google ще бъдат принудени да плащат за австралийските новини

OFFNews 12 декември 2024 в 13:57 196 0

Илюстративна снимка

Снимка Getty Images

Илюстративна снимка

Австралия ще принуди големите технологични компании да плащат за новините, споделяни в платформите им, по силата на нова регулация, предаде Би Би Си. 

Искането е технологичните гиганти да компенсират местните издатели за споделянето на линкове на новини, които носят трафик на платформите им.

Новите правила ще изискват от фирмите, които печелят повече от 250 млн. австралийски долара (160 млн. щатски долара; 125 млн. паунда) годишни приходи, да сключват търговски договори с медийни организации или рискуват да бъдат засегнати от по-високи данъци. Това ще се прилага за платформи като Facebook, Google и TikTok.

По-рано тази година Meta, която притежава Facebook и Instagram, обяви, че няма да поднови споразуменията за плащане, които е сключила с австралийските медии. Това е довело до противопоставяне със законодателите.

"Важно е дигиталните платформи да плащат своя дял. Те трябва дас подкрепят достъпа до качествена журналистика, която информира и засилва нашата демокрация", заяви министърът на комуникациите Мишел Роуленд.

Meta, от своя страна, смята, че правителството „таксува една индустрия, за да субсидира друга“.

Говорител на Google заяви, че компанията „непрекъснато демонстрира силна подкрепа за журналистиката от обществен интерес“ и е сключила споразумения с повече от 80 австралийски новинарски компании, представляващи 218 медии.

От друга страна, това изглежда добра новина за медиите. Изпълнителният председател на "News Corp Australasia" Майкъл Милър заявява, че този стимул ще помогне за възстановяването на индустрията след загубата на около 1000 работни места през тази година, пише "Гардиън". 

Новият модел на данъчно облагане започва да действа от януари 2025 г. и ще бъде затвърден със закон след завръщането на парламента през февруари. Правителството твърди, че той ще бъде разработен така, че да накара технологичните компании да финансират австралийската журналистика в замяна на данъчни компенсации.

Кодексът за договаряне на новинарските медии е въведен през 2021 г., за да се преодолее значителният дисбаланс в силата на договаряне между цифровите платформи и издателите на новини. В резултат на този кодекс цифровите платформи, включително Meta и Google, вкараха около 200 млн. долара в австралийските медии, след като техният бизнес модел беше нарушен от растежа на цифровите платформи.

През март Мета обяви, че ще спре да финансира австралийските новини чрез сделки с издатели.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Кой е новият лидер на Сирия Абу Мохамед ал-Джолани?