"Колко обществени са обществените медии"
Отговор на въпроса дава проучване, чиито резултати бяха представени днес.
Краткият отговор е - в обществените медии доминират правителствените източници на информация, докато гражданското общество не е достатъчно представено. Извънпарламентарната опозиция е слабо представена за сметка на доминиращата управляваща коалиция и парламентарната опозиция.
Изследването обхваща периода от 19 октомври до 29 ноември 2020 г., през който са анализирани централните емисии на БНТ 1 и Програма "Хоризонт" на БНР, както и по четири предавания от двете обществени медии, сред които: "Референдум", "Панорама", "Денят започва с Георги Любенов" (в събота и в неделя), "Събота 150", "Неделя 150", "Политически НЕкоректно" (в събота с водещ Петър Волгин и в неделя с водещ Силвия Великова).
Целите на изследването са две:
- Да се проследи доколко двете медии изпълняват обществената си функция;
- Да се провери дали има случаи на дезинформация в обществените медии.
Изследването е проведено от на Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София и Фондация „За ново партньорство в журналистиката“ и е финансирано от Фонд „Активни граждани“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Ралица Ковачева, Милена Якимова, Димитър Вацов, Валентин Вълканов, Симона Христова и Бурян Алексиев участват в екипа, изготвил изследването, а научен ръководител е проф. Мария Нейкова.
Новините в БНТ и БНР
В двете медии се констатира доминирането на правителството в ролята на главни действащи лица, като в БНТ на правителствени говорители са отделени забележителните 83 минути. В БНР е значително по-малко - 55 минути. Институционалната информация пък е значителен източник на информация - 12,4% в БНТ и 19,3% за БНР.
Констатира се обаче, че позициите на гражданите не намират трибуна в новинарските емисии на обществените медии. Те по-често са представени като "обикновените хора" в ролята на пациенти, безработни, клиенти и пр., но не и като организирани структури на гражданското общество. Наблюдава се, че по-често те остават като анонимни гласове и лица без имена.
И двете медии предпочитат формата на репортажа за представяне на новините, като в БНР така представени са общо 45,5% от темите, а в БНТ - 52%.
Резултатите за БНТ
Доминираща тема в новините отново е "COVID-19" с като общо 32,1%, на второ място с 10,2% са новините, свързани с темата "Здравеопазване", а на трето място, със значително по-малко отразяване, се нарежда "Международната политика" с общо 7,9%.
Доминират представителите от правителството в 83 мин. от ефирното време, гражданите в индивидуално качество са представени 56 мин., като на трето място се нареждат медиците - с 53 мин.
Резултатите за БНР
Доминиращата тема в новинарските емисии на общественото радио е "COVID-19 "с като общо 32,3% новините са по тази тема. Прави впечатление, че на второ място с 10,9% се нарежда "Международната политика", а на трето - със 7% е темата "Здравеопазване".
В БНР с 55 минути от ефирното време доминират представители от правителството, на второ място с 26 мин. се нареждат представителите от други държави, а на трето с 14,5 мин - синдикатите и съюзите.
Актуалните предавания
В актуалните предавания на БНТ1 и БНР няма засечени случаи на дезинформация в строгия смисъл на понятието. Появяват се обаче конспиративни теории, подвеждащи твърдения и обиден език чрез „включване на слушател“ в „Хоризонт“, в предаването „Политически НЕкоректно“ на Петър Волгин и еднократен инцидент в „По света и у нас“.
Отново доминираща тема е COVID-19, като значителна разлика между БНТ и БНР се открива по отразяването на "Международната политика" - в общественото радио такива теми са общо 42,1% от всички в предаванията в конкретния период, което е двойно повече от международните новини в БНТ.
Прави впечатление още, че темите "Образование" и "Социална политика" са засегнати само през коронавируса.
Говорители по всички теми са най-вече експерти, анализатори и интелектуалци. На второ място са журналисти и медици, и на трето място, но с повече ефирно време, са представители на партиите и правителството, като с приоритет са представители на управляващата коалиция и опозицията. Извънпарламентарната опозиция е маргинално представена.
Любопитна е констатацията, че три пъти по-често в предаванията се появяват лица от ВМРО спрямо тези от ГЕРБ.
Актуалните предавания на БНТ
Доминираща тема в предаванията е "COVID-19" с 53,4% от всички теми, на следващо място са новините, свързани със "Здравеопазване" - 25,6%, а на трето с 20,1% е темата "Култура". На дъното на класацията с под 1% са теми, свързани с история, права на човека, спорт и празници.
Актуалните предавания на БНР
В актуалните предавания на общественото радио доминира темата "Международната политика" с общо 42,1% от всички новини, с 33,7% на второ място се нарежда "COVID-19", а на трето - с 15,8%, е темата "Вътрешна политика". Най-малко отразени са теми свързани със спорт, финанси, лайфстайл, знаменитости, любопитни и права на човека.
Докладът е достъпен тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
1215
Проф. Рачев: Малко злобничко циклонче у нас, студено до вторник
Отхвърлен
Иде рекорден 5-ти провал в избора на председател на НС: БСП не мърда от номинацията си, ПП-ДБ пак разединени (на живо)
Gunteer
Непълнолетни с черни качулки са нападателите в столичен мол
Gunteer
Непълнолетни с черни качулки са нападателите в столичен мол