Сдружението на българските филмови автори "Филмаутор" изпрати картичка и отворено писмо до депутатите с призив да се прецизира внесеният от Министерски съвет в Народното събрание законопроекта за изменение на Закона за авторското право и сродните му права.
Едно от основните възражения е, че на авторите не се заплаща допълнително за излъчване и повторение на филмите, а само еднократен хонорар.
Днес в Комисията по култура и медии предстои да се обсъди законопроектът, който е внесен още на 13 април 2023 г. Писмото е адресирано до председателя на 49-то Народно събрание Росен Желязков, до Комисията по култура и медии с копие до министъра на културата Кръстю Кръстев и до Мехти Меликов, директор на Дирекция авторско право и сродни права към Министерството на културата.
Отвореното писмо е подписано от над 300 български творци, създатели на филми, сериали и други аудиовизуални продукции, която изразяват тревога и несъгласие със предложенията за промени в закона.
Според авторите законопроектът е проява на пълно неразбиране за последствията от предложените промени за творците и доказва липсата на воля от страна на държавата за провеждане на политика в подкрепа развитието на българската култура и творческите процеси у нас.
"Филмаутор" твърди, че Министерството на културата и Дирекция "Авторско право и сродни права" не са защитили интереса на правоносителите и на практика предлага проект, който ги ощетява и засилва съществуващия дисбаланс в отношенията.
"Защо предлаганите у нас конструкции на отношенията между творци и ползватели са различни от тези в другите европейски държави, се пита в писмото. Ако се приеме внесеният проект, България ще продължи да бъде единствената страна в ЕС, в която филмите се препредават без възнаграждения за техните автори и продуценти", казват от сдружението.
Кинотворците считат, че макар да има за цел да възприеме две европейски директиви, законопроектът всъщност пренебрегва ключови инструменти, предоставени на държавите-членки за изграждане на балансирана среда за създаване и ползване на културни продукти.
Законопроектът се подготвяше в Министерството на културата в продължение на три години, но през това време не е проведено проучване как отделните национални законодателства са възприели директивите. Авторите на аудиовизия са убедени, че в резултат предлаганите решения са напълно в разрез с практиките на останалите, вече 24 страни, приключили процеса по транспониране, посочват от "Филмаутор".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)