Изкупителна жертва на гиганта "Фейсбук" и "Кеймбридж Аналитика" ли е един от мозъците зад аферата с хакнатите данни за 50 милиона фейсбук потребители - психологът Алекзандър Коугън?
Коугън е учен от университета Кеймбридж и един от двамата иноватори, направили възможна операцията на "Кеймбридж Аналитика". За нея се смята, че е обърнала обществоното мнение и е донесла победа за Брекзит във Великобритания и Доналд Тръмп в САЩ. Изследователят Коугън измисля как да набере "легално" данните и психологическите профили на милиони Фейсбук потребители, а канадецът Кристофър Уайли създава инструмент за анализ на огромния масив информация. Смята се, че вследствие те са били "облъчвани" с подходящ тип информация, за да формират мнението си за ключовите вотове.
Знае се, че Коуган е дал на компанията "Кеймбридж Аналитика" разработен от университета Кеймбридж инструментариум, с който да набира данни за милиони потребители на "Фейсбук". Преди това академичен екип от същия университет, част от който е Коуган, изучава психологическите нагласи на хората в социалните мрежи, давайки им количестрвени измерения. Наричат изследването "Операция Кит Кат", тъй като то изважда интересни резултати. Като например, че хората, мразещи Израел, харесват маратонките на NIKE и шоколадовите десерти KitKat. Коуган има разрешение от компанията на Марк Зукърбърг да прави това само и единствено с научни цели.
След като скандалът гръмна с пълна сила миналката седмица, самият Коуган се обяви за изкупителна жертва на Facebook и "Кеймбридж Аналитика" и каза, че работата му не е била в разрез с правилата на Facebook. В своето първо обръщение по темата, Зукърбърг споменава единствено името на Александър Коуган като човека, от когото компанията му е била подведена.
В интервю за BBC Radio 4 д-р Коуган обяви, че събитията от изминалите дни са били за него пълен шок като след бомбардировка.
"Моето мнение е, че и Facebook, и "Кеймбридж Аналитика" ме използват като изкупителна жертва, а... всъщност мислехме, че правим нещо напълно нормално."
Той каза, че е следвал насоките на разположените във Великобритания консултанти на компанията, но добавя:
"Една от най-грубите ми грешки бе, че не задавах достатъчно въпроси."
Д-р Коуган смята още, че точността на информационните извадки е била преувеличена от "Кеймбридж Аналитика" и че е било по-верочтно да навредят на Тръмп, отколкото да му помогнат по време на изборите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23293
2
23.03 2018 в 13:33
Тоя ще го отнесе - ясно. За мене обаче, ще е извлечена поука само ако изгърмят фейсбук и пътем - машата цукербергер.
10571
1
23.03 2018 в 12:20
Последни коментари
ob1
Ким Чен-ун нареди масово производство на дронове камикадзе
Zmee
Серия от нападения над жени в централния столичен район 'Оборище'
4I4ATA
В София има 33 555 платени паркоместа, ЦГМ са продали 36 001 винетни стикера за живущи в тях
Джендо Джедев
Ким Чен-ун нареди масово производство на дронове камикадзе
Джендо Джедев
Доналд Тръмп обеща силна армия и край на войните
Moholovka
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно