Седмият епизод от документалната поредица на „Българско военно чудо“ пресъздава битката за град Добрич от 1916 година, славно запомнена в българската история като „Добричката епопея“.
Късометражният филм изобразява епичните сражения между България и Румъния за освобождаването на Добрич по време на Първата световна война. В онзи момент завземането на Южната част на златна Добруджа от румънците е изострило гнева и жаждата за отмъщения на българския народ. Войната между двете страни става факт на 1 септември 1916 година.
Частите на варненския укрепен пункт, начело с генерал Тодор Кантарджиев, се насочват към Добрич, а в пъти по-многобройната румънска армия опразва града в уплах. След 3 годишно очакване и зверства от страна на румънците, на 4 септември 8-ми Приморски полк влиза в столицата на златна Добруджа и българските войници са посрещнати като освободители от хиляди граждани. Пристига още военна подкрепа, а в отговор Букурещ иска руска военна помощ. И я получава.
На 5 септември за пръв път българите се сблъскват на бойното поле с руснаци, които досега са приемли като освободители. Въпреки численото превъзходство на румънци, руснаци и сърби, Българската армия разгромява врага с пълна сила.
„Разпалените офицери и войници бяха готови да се бият даже с ангелски легиони, дошли да нагазят отечествени предели“, заявява генерал Стефан Тошев. Ден по-късно, на 6 септември, започва поредната вражеска атака срещу левия български фланг и варненци...
Развръзката на храбрата битка за спасението на златна Добруджа и Добрич, запечатана в българската история като „Добричката епопея“, проследете във видеото.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Niko Kolev
Номинираха Борислав Сарафов за главен прокурор, той е единствен кандидат за поста
Johnny B Goode
От делото срещу Ибрямов: Доган казал на Джейхан, че по-натам ще убият момчето
Johnny B Goode
Земеделските производители ще получат цялата ''украинска помощ''. Отменят протестната готовност
динозавър
Николай Денков: ''Не пипай моята гимназия НПМГ''