Драматичен театър – Ловеч поставя спектакъл по известния класически разказ „Козият рог“ на Николай Хайтов. В главната роля на Караиван е Калин Врачански. Премиерата се очаква на 06.04.2020 г., а ето какво споделя режисьорът Кристияна Бояджиева:
Филмът „Козият рог“ на Методи Андонов е едно от най-емблематичните ни кино заглавия. До каква степен екранната версия на разказа ще повлияе сценичната?
Всъщност филмът е в основата на идеята да помисля за театрален вариант. В различни периоди от живота си съм гледала филма и винаги у мен е оставало едно специфично усещане и мисълта, че разказаните събития са част от нашата история. Мисля, че в днешното забързано време темпоритъмът му е доста тежък за по-младите хора. За това и започнах да работя по този проект. Иска ми се да не забравяме кои сме, от къде идваме, за да знаем на къде да продължим. Що се касае до разказа в нашия спектакъл, той е повлиян от филма, но не по-малко е вплетен и разказа на Николай Хайтов. Смятам, че всъщност създадохме наш разказ на тази история и се надявам той да достигне до публиката.
Ролята на Караиван е поверена на известния български актьор Калин Врачански. Какъв е според вас ключът към разбирането на неговия образ?
Много труден въпрос. Не знам точно какъв е ключът, но това, което нас ни вълнува, е проблемът на човека, поставен в обстоятелствата, в които отмъщението взема превес над всичко останало. Времената са различни, но в крайна сметка човекът е странно същество. Той има избор, за да реализира живота си и това да избереш да вложиш цялата си енергия и сили, за да създадеш от собственото си дете един убиец, като потъпчеш всички закони, и неписани, и канонични… Това е проблем. Дълбок, психологически проблем, който не съм сигурна дали в наши дни при същите обстоятелства не би могъл да се случи като събитие отново. Караиван е едновременно и любящ (според времето и представите) баща и отмъстител. Целенасочен и прецизен, възпитавайки Мария с конкретна мисия.
Какво е за вас основното предизвикателство като режисьор в сценичната адаптация на „Козият рог“?
Мисля, че най-голямото предизвикателство е точно този емблематичен филм. Сигурна съм, че не малка част от нашата публика ще очаква да види на сцената Катя Паскалева и Антон Горчев. Но нашият разказ е по-различен. Средствата - също. За мен, като автор, е важно това усещане и чувства, с които зрителят ще напусне салона.
Какво преживяване бихте искали да създадете за публиката със спектакъла?
Не мисля, че мога да го опиша с няколко думи. Даже не знам дали мога да го опиша с думи, но все пак... Струва ми се, че искам публиката да остане с това усещане, което аз съм имала гледайки филма за първи път. То е много сложно, защото е смесица от много чувства и емоции. С хората, с които разговарям, докато работим по проекта… всички казват горе-долу следното: „Гледах го отдавна, но искам да запазя онова усещане, което изпитах тогава“. Усещането не подлежи на описание, но по някакъв начин е свързано с корена ни. С това, че сме българи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег