Скандал с общинския фонд "Култура" избухна във Варна.
На заседание на Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ във варненската община са приети решения, свързани с промени във Правилника на Фонд "Култура". Едно от решенията, които предизвикаха огромно напрежение сред културните дейци в морската столица, бе именно заложено в тази промяна. То предвижда част от бюджета на Фонд „Култура“ (в размер на 200 000 лева, при общ бюджет на фонда от 1 000 000 лева), да бъде насочена целево в ново направление на фонда – 4.3.МЕДИИ.
"Никъде и по никакъв начин не се споменава, че тези субекти (медиите - б.а.) ще развиват и реализират проекти с културна насоченост" - се казва в отвореното писмо на културните дейци, адресирано до кмета на Варна, Министерство на културата, Областната управа и Общинският съвет в града, както и до Мария Габриел в качеството ѝ на комисар по иновациите, научните изследвания, образованието и младежта към европейската комисия в ЕС.
Сред решенията, които предизвикват недоумение в културните среди, са също и промени, според които всички културни оператори ще могат да получават само един грант годишно, а медиите имат привилегията да получат по два.
От отвореното писмо става ясно и че цялостното финансиране на фонд "Култура" е непроменено от пет години (1 000 000 лева), а разходите за перото „Култура“ в бюджета на Община Варна за 2022 г са с най-малко процентно отношение спрямо общия бюджет ("с изключение на разходите за „Отбрана“ - допълват авторите на отвореното писмо).
"За нас е абсолютно неприемливо, целевото финансиране на медии на територията на Община Варна да се осъществява за сметка на културни проекти, усилията и труда на културните оператори в града, както и артисти на свободна практика и всички останали реципиенти на Фонда. Не е за пропускане и фактът, че според действащите правила на Фонд „Култура“, 10 % от бюджета на всеки одобрен проект, би следвало да бъде използван за разходи за реклама, именно в медии. Тоест, по подразбиране това са още 100 000 лв., индиректно насочени към медиите на територията на Община Варна", се казва още в писмото.
Културните дейци заявяват и своите искания:
1. Преразглеждане на Устройствения правилник на Фонд „Култура“ към Община Варна и нанасяне на промени, които избягват описаните по-горе конфликти на
интереси, преди той да бъде гласуван на Общински съвет.
2. Провеждане на ново, целенасочено заседание на ПК „Култура и духовно развитие“, за обсъждане на всички промени в правилника на Фонд „Култура“ в т.нар. дискусионен режим, с участието на заинтересована част от представителите на културния сектор в град Варна.
3. Увеличаване на размера на Фонд „Култура“ с мин. 200 000 лв., тоест 1 200 000 лв. за 2022 г.
4. Премахване на направление 4.3.МЕДИИ от състава на Фонд „Култура“ и допускането на медийните оператори да кандидатстват по общия ред с всички останали културни оператори.
Писмото е подписано от 50 културни дейци до момента, но продължава да идва подкрепа за исканията, поставени вътре. Сред подписалите писмото са писателят Захари Карабашлиев, известният варненски музикант Стоян Роянов Я-Я, почти целият Управителен съвет на Българска музикална асоциация, актьорът Симеон Лютаков, известният тромбонист Велислав Стоянов.
В края на отвореното писмо се изразява желание за широка гражданска дискусия за бъдещето на културата в град Варна.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)