Д-р Асен Ангелов: Не съм съгласен родителите да плащат толкова пари за частни уроци!

Само семеен човек, отдаден на грижата за семейството си, забравил какво е да бъдеш егоист, може да бъде добър кмет на София

OFFNews 16 октомври 2023 в 12:01 1267 0

разговор
Д-р Асен Ангелов в студиото на Дарик.

Думите са на кандидата за кмет на София Д-р Асен Ангелов в предаването „Стълбището“ с Косьо Вълков по Дарик радио през уикенда.
Форматното интервю започна с първата от трите теми „Образование“, „Сигурност“ и „Модерни политики в различни сфери“.

На въпроса на водещия за политиките от „ясла до абитуриентски бал“ кандидатът за кмет Асен Ангелов благодари за бързото вкарване в експертната тема и директно атакува конкурентите си, отговаряйки на въпроса „Какво е адекватното решение, което реално може да бъде, за да не се сблъскваме с проблема, с който от години се сблъскваме?“

„Много правилно казвате адекватно, защото от години наред, това което виждаме е доста несериозно. Аз, като софиянец и семеен човек, виждам как политиците и останалите кандидати винаги имат добри идеи, но те нямат никаква стойност, когато са калпаво изпълнени. Трябва да дадем на родителите спокойствието да работят. Статистиката от години показва, че бройката на местата в детските градини, които не достигат, е същата. В момента се строят само големи и много скъпи детски заведения, за които договорите вече са сключени. Те ще бъдат построени след 4-5 години. Дотогава не е ясно дали нуждите от детски заведения ще бъде същата. А хората имат нужда да се развиват професионално и социално. Решенията са прости. Изслушах няколко интервюта на другите кандидати. Да, казват те, ще решим проблема, но с две три хиляди места, обаче остават още 7-8 хиляди - сега в момента. След пет години не знаем дали ще са 7-8 хиляди. Може да има по-малко, може да има повече деца. Необходим е демографски анализ. Добре би било кандидатите да мислят преди да говорят. Когато бях малък, аз не съм ходил в голяма детска градина, построена с милиони, моята градина беше под един блок. И в момента общината притежава много под-блокови обекти, които могат да се използват за целта. Това е временно решение. В Европа има много различни практики, едно бързо решение са и модулни, сглобяеми детски градини, които се монтират в дворовете на училищата при необходимост. Когато необходимостта отпадне, съоръжението се разглобява и се прибира. Ние, родителите имаме нужда проблемът да бъде решен сега, децата ни сега са малки.“

Човешкият аспект на този голям проблем, за който се тревожат софиянци, Асен Ангелов изрази с думите: “Сега имам малко дете, бих искал да имам още едно малко дете и не бих искал подобни аргументи да ме карат да се замислям, дали да имам още едно малко дете. И това е крайно несериозно, че столицата не може да се погрижи за родителите на малките деца!“

Разговорът естествено продължи по темата за образованието в училищата . „Държавата е тази, която определя какво да се учи, а не кмета, но софиянци плащат с техните данъци и ние плащаме сметката за това образование, така че кметът е длъжен да обърне сериозно внимание към училищата , към които има правомощия. Прави ми впечатление последните години, че една голяма част от обучението в училищата е там, където са частните уроци. Аз съм против родителите да плащат толкова пари за частни уроци. Училището трябва да бъде институцията, която да се грижи за нашите деца индивидуално и по-близко. Знам, че имаме учители, които са подготвени, просто трябва да се обърне малко по-различно внимание по този въпрос.“ – бе категоричен кандидатът за кмет на София.

На въпрос на водещия, каква е ролята на един кмет в качеството на образованието в училището и извън него, за децата и за младите хора - Асен Ангелов отговори:

„Ролята на кмета, особено този на столицата е най-важна. Той, със своя личен пример, показва как трябва да се работи. Прави впечатление, че софийските училища се разглеждат като един обект на интерес само за строителство и ремонти. Тези, които управляват общината не са само кмета. Това са всички политици и политически партии, които са в общинския съвет. Те в момента са направили доста сериозни конструкции и са застанали зад различни нови лица. Преди всичко те трябва да разберат, че училището не интересно, защото е обект на строителство.“ – бяха думите на визионера за София.

Темата за яслите, през детските градини, към училищното и продължаващото образование съвсем естествено се разгърна в специализацията на д-р Асен Ангелов – социална политика и той разкри: „В София няма никакви социални политики. Никакви, разберете го буквално. София отделя пари от собствения си бюджет само за делегирани дейности. Делегирани дейности са тези, които държавата налага във всички общини да извършва по закон и София по най-прост, автоматичен начин прехвърля само толкова пари, колкото са необходими за тези делегирани дейности. Няма никаква друга социална политика. Никаква. Ако кмета е компетентен, той трябва много бързо да предложи, още в началото на мандата си решения, а не визия, за да се пребори с тежките проблеми на бедността, които малко избледняват лятото, когато е по-топло, но зимата ни натискат със страшна сила.“

Парите на общината винаги са във фокуса на всяка предизборна кампания и този въпрос не бе подминат от водещия: „Парите отиват, вероятно в привилегировани и неглижирани сфери. Кои са неглижираните сфери, в които отиват парите на столицата и как бихте поправили това?“
Асен Ангелов: „Това е много сложен въпрос, който ми задавате. Бих се замислил кои са приоритетните сфери. Ние ги знаем. Това са ремонтите, но ремонтите са тема на другите кандидати. Те са част от тези политическите партии, които подкрепят ремонтите. Не виждам София да има приоритетните сфери – липсват социални политики по образование, култура и изкуство, екология, сигурност. Ако греша, кажете ми вие. Едно нещо ми се иска да бъде направено, абсолютно веднага, например: „Нашите деца са забравили какво е култура и изкуство. Те се информират и си набавят емоции по електронен път. София има 13 културни института, може и повече. Защо тези 13 културни института – театри, галерии, читалища не са отворени поне веднъж в годината за учениците. Аз бих искал децата, учениците да посещават поне едно събитие годишно, свързано с изкуство. Това възпитава индиректно вътре, душевно, това ще се отрази и на тяхното поведение.“

В това емоционално и човешко интервю липсваха лозунгите, написани в партийните централи на лицата, които ни се предлагат за кандидати, където липсват експерти и подготвени професионалисти, които да управляват столицата адекватно, успешно и ефективно.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Мистерии в Хераклея Синтика