Между 12 и 16 септември 2023 г. в София се проведе първото в историята на България училище по нумизматика. В Sofia Numismatic School взеха участие 16 млади изследователи и 9 световноизвестни лектори - учени с експертиза в областта на нумизматиката от няколко европейски страни, сред които Белгия, България, Германия, Гърция, Румъния и др.
С първото си домакинство на подобен форум София се нарежда сред световните центрове на нумизматични проучвания като: Виена, Рим и Атина, където такива училища са институционализирани още през миналите векове. В контекста на общоевропейските процеси на консолидация и сътрудничество, Sofia Numismatic School създаде безценна възможност да се установят и развият трайни и устойчиви връзки между научно образователните среди и младите изследователи от различни общности.
Сред водещите учени, които се включиха като лектори в качеството си на световни изследователи и преподаватели, са: акад. Франсоа дьо Калатай, проф. дин Иля Прокопов, проф. дин Диляна Ботева, доц. Валентина Григорова-Генчева - създател и ръководител на единствения по рода си в България банков департамент във Fibank, специализиран за сделки с благородни метали, инвестиционни консултации и нумизматични експертизи, доц. Владимир Столба, доц. Юлия Цветкова, д-р Улрике Петер, д-р Николай Шаранков. д-р Лили Грозданова. Всеки от тях изнесе специализиран курс за до придобиване или повишаване на нумизматичната експертиза на обучаемите.
Участниците в училището по нумизматика имаха възможност да работят с монети от археологически разкопки от колекциите на Археологическите музеи в Септември и Хисаря, както и да видят последните резултати от археологическите проучвания през лято 2023 в емпориона Пистирос – представени от д-р Емил Нанков и в термите на античния Диоклецианополис (съвременния град Хисаря), проведени под ръководството на доц. Митко Маджаров, директор на Археологическия музей в Хисаря. В рамките на този уникален семинар изследователите посетиха и тракийската гробница при Старосел, чиито проучвания в продължение на няколко години бяха подпомагани финансово от Първа инвестиционна банка.
Домакин и организатор на събитието беше Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, чийто партньор е Първа инвестиционна банка. Реализацията на форума бе подкрепена от проект BG05М2ОР001-1.001-0001 „Изграждане и развитие на Център за върхови постижения „Наследство БГ“, проект SUMMIT по договор BG-RRP-2.004-0008, проект „Древна Тракия в цифри“ № КП-06-Н50/3 от 30.11.2020, финансиран от ФНИ, проект BGR1024508 HFST Ancient Coins Counterfeits Scientific Network, както и със съдействието и гостоприемството на Археологически музей „Проф. Мечислав Домарадски“, Септември и Археологически музей, Хисаря.
Повече информация за първото нумизматично училище в България можете да видите на: https://digithrace.uni-sofia.bg/sofia-numismatic-school/
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)