Служебният кабинет ще подготви актуализация на бюджета и ще я предложи на 46-ия парламент, който трябва да бъде излъчен след изборите на 11 юли, стана ясно от думите на финансовия министър Асен Василев. Според него е възможно това да стане без да се увеличава дефицитът. Преизпълнението на приходите е в рамките на 1 млрд.-1.5 млрд. лв.
"През последните години приходите в бюджета растат със 7%, а разходите - с 10%. Мисля, че има консенсус в политическите сили, да се проследи ефективността на разходите и да се увеличи събираемостта на данъците. Това би изравнило разликата между приходите и разходите в бюджета", каза министърът.
Заради засилените мерки за събиране на данъците се очаква Националната агенция за приходите да събере допълнително между половин и 1 млрд. лв., обяви още Василев, който свика обществен съвет, посветен на разходите в Министерството на финансите. В дискусията участваха представители на институционални и неправителствени организации на секторите с най-висок дял от разходите в бюджета - администрация, образование, здравеопазване, опазване на обществения ред, пенсионно осигуряване, както и икономисти и представители на национално представените работодателските организации.
Въпрос на политика е как да се разпределят разходите - дали искаме да инвестираме в образование и как да стане това, дали да инвестираме в здравеопазване и как, дали искаме да строим пътища или повече детски градини, посочи Асен Василев.
Правителството обмисля и преизчисляване на пенсиите с актуален осигурителен доход. В момента се обсъжда дали то може да бъде направено в рамките на актуализация на бюджета, която ще бъде внесена в следващия парламент, обясни служебният финансов министър Асен Василев. В момента експерти на НОИ правят разчети.
Финансовият министър отново напомни, че има странно изглеждащи поръчки и подозрителни разходи и даде за пример похарчените пари за автомагистрала „Хемус” и построените километри. Съмнително е и съотношението на доболничната и болничната помощ - у нас то е 5 към 1, а в Европейския съюз - 1,5 към 1, т.е. България харчи много повече за болничка, отколкото за извънболнична помощ.
"Излязоха интересни съпоставки както с другите държави от Европейския съюз. Оказа се, че акцизите растат два пъти по-бавно, отколкото приходите. На годишна база държавата продава между 150 и 200 млн. активи - основно земи, като част от тези сделки са на странно изглеждащи цени. Там трябва да се завиши контролът", каза Василев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)