Хампарцумян: Не е работа на полуграмотното простолюдие да решава за еврото

OFFNews 28 октомври 2022 в 12:53 15481 22

Хампарцумян
Левон Хампарцумян.

В академичните среди могат да правят докторантури на тема как ще се разпадне Еврозоната, но това са академични хипотези, които служат за развитието на финансовата наука. Те не са за споделяне с полуграмотното простолюдие. Съжалявам, просто има разлика. В държавата милион и половина са функционално неграмотни, което означава, че не могат да осмислят прочетеното. Такива хора не може да решават дали да сме в Еврозоната или не.

Това заяви банкерът Левон Хампарцумян пред Euronews Bulgaria. По неговите думи към днешна дата влизането на България в Еврозоната е придобило и особен геополитически смисъл.

„Ние искаме да сме членове на ЕС и НАТО. Искаме да принадлежим към европейската цивилизация, а не към някакви азиатски военнолюбиви орди“, категоричен е банкерът.

Чуваме аргументи против еврото от хора, които са били начело на държавата в катастрофални събития за българската икономика и сега ни дават акъл какво да правим оттук нататък. Те имат два проблема – първо, че техният жизнен цикъл е към края си и второ, че са били на високи изпълнителни позиции в правителството при катастрофалното рухване на България през 1997 г.

Хампарцумян посочи, че тенденцията е да плащаме по-високи лихви по държавните дългове, когато сме по-нестабилни и по-трудно предсказуеми, защото възможните рискове за българската икономика са увеличават. Банкерът не смята, че има опасност да сме в състояние да не можем да погасим държавните си дългове.

Относно повишаването на лихвените проценти, Хампарцумян коментира, че ефектите от решението няма да бъдат видими в следващите седмици.

„75 базисни точки не е много плавно, но пък всички са обезпокоени от увеличаващата се инфлация. Това повишение не е достатъчно, но ще забави темпа на нарастване на инфлацията. Целта е инфлацията да падне до 2-3%, което може да отнеме повече от година“, анализира банкерът.

Той прогнозира по-дълъг период с относително високи лихви.

Инфлацията е неизбежна, за да могат да се балансират нещата в икономиката. Тя означава, че на пазара има повече парични средства, отколкото стоки и услуги, които някой иска да купи с тези парични средства.

„Обикновено в инфлационен период губят хората с фиксирани доходи. По принцип заплатите също растат, макар и с известно закъснение. Инфлацията за икономически активните хора е по-малко опасна, отколкото за хората с фиксирани доходи“, отбеляза банкерът.

Енергийната криза, войната в Украйна, нарушените вериги за доставки заради Ковид ускоряват инфлационни процеси и тенденции, които иначе биха протичали години, а сега се случват в рамките на месеци, смята Хампарцумян.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1003

    21

    Бай Коста

    30.10 2022 в 18:50

    Само дебил като този, който няма ни най-малка икономическа грамотност, за когото всичко се свежда до банков кредит и лихвен процент, може да твърди, че можем да имаме някаква полза от еврото. Защо никой поне не се поинтересува защо шведи и датчани никак, ама никак, не са се юрнали към еврото, а са в ЕС от десетилетия? Защо акъл и мнения дават хора, които дори не са чували за Теорията за оптималните валутни зони? Дори САЩ, които са най-напред нашата в развитието си валутна зона, имат не един и два проблема, които поражда общата валута, особено що се отнася до щати с по-слаба икономика. Няма икономист, който да може да твърди, че всички 50 щата са с високо развити икономики, а какво да говорим за държавите членки на ЕС?

    5054

    20

    blues

    29.10 2022 в 14:01

    но виж, крадльовци на мангизи от клиенти като левон - такива "могат" да решават ????

    -240

    17

    редовно четящ

    28.10 2022 в 17:39

    Според мен неграмотните не бива и да гласуват, ама дпс-герб-бсп-дс ще се смалят драстично като участие в управлението.

    55

    15

    Джендо Джедев

    28.10 2022 в 16:43

    escrin

    Абсолютно правилно! Ето малко четиво за нормалните хора, които все пак не са наясно с референдумите. Пешко не влиза в това число. Не че знае нещо за референдумите, ами не е от нормалните.

    https://factcheck.bg/mozhe-li-da-ima-referendumi-za-chlenstvoto-v-evrozonata-es-i-nato/

    700

    14

    Буда Банкянски

    28.10 2022 в 16:36

    Абсолютно правилно ! Не може неграмотни малоумници да определят каквото и да е , и в този смисъл спешно трябва да се въведе ограничение при гласуване на избори - само от средно образование нагоре !

    936

    13

    escrin

    28.10 2022 в 16:32

    Пешунда, какъв референдум за Еврото те гони тебе ве, льольо.
    Ти си в категорията "функционално неграмотен" и са те споменали в статията, знаеш ли. Ако не беше неграмотен щеше да знаеш, че според българското законодателство международни договори не могат да се подлагат на референдум, а приемането на Еврото е част от договора за приемането на България в ЕС. Така че тоя референдум единствено можеш да го посънуваш, пеШунда. Гледай да не се изпуснеш насън.
     
    X

    Спас Малинов, който оцеля от лавината, която погуби 11 души