Много по-важно от това колко е минималната заплата е какво може да купиш с нея. Когато инфлацията е прекалено висока, ръстът на заплатите е „гасене на пожар с бензин”.
Това заяви финансистът Левон Хампарцумян по Нова тв. Ако се опитваме с различни видове ограничения и тавани - вероятността е някакви стоки да изчезнат, да поскъпват или да се появи черна борса, допълни той.
Трябва да се грижим икономиката да се развива. Работодатели, профсъюзи и всички страни да гледат в една посока, така че тортата, която разпределяме, да стане по-голяма, каза още Хампарцумян.
Според него "има една голяма цел, която не се решава с декрет на Министерския съвет или на Народното събрание - намаляането на разликата между минималните и максималните доходи, която в България през последните 30-ина години се влошава".
Очакваме между 900 и 1000 лв. да бъде минималната работна заплата от януари следващата година, ако се запази текстът в Кодекса на труда. По покупателна способност на минималната работна заплата и по номинален размер българите са на последно място в Европейския съюз и то от много години, заяви икономистът от КТ "Подкрепа" Ваня Григорова.
От днес основният лихвен процент е 2,17 на сто, определи Българската народна банка. За първи път от години насам показателят прехвърля два процента, като през февруари беше на ниво от 1,82 на сто. Практически показателят е технически, но ясно отразява тенденцията на покачване на лихвите. Също така е важен за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-2275
1
01.03 2023 в 10:26
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)