Ставката на ДДС за ресторантьорските и кетъринг услуги, книгите и учебниците, бебешките храни и пелени се намалява от 20 на 9 процента. Това реши окончателно парламентът, като прие на второ четене промените в Закона за Данък върху добавената стойност (ДДС).
Намалената ставка влиза в сила от 1 юли тази година и ще се прилага до 31 декември 2021 г.
Изрично са изброени бебешките храни и пелени, за които ще се прилага 9 процента ДДС. Това са адаптираните бебешки млека и каши, пюрета и памперси.
Не беше подкрепено предложението на "Обединени патриоти" за намалено ДДС и за нискоалкохолните напитки като виното и бирата, както и предложението на Валери Симеонов намалената ставка да обхване и туроператорските услуги.
ДДС върху алкохола сервиран в заведенията остава 20%.
Отхвърлено беше и искането на "БСП за България" да се намали на 9 процента ДДС за лекарствата, заплащани от НЗОК, медицинските изделия и основните храни. Така ставката за тях остава 20 процента.
Премиерът Бойко Борисов призна преди време, че свалянето на ДДС за ресторантите е грешка, но заяви, че е готов да поеме политическия риск. По данни на НАП ресторантьорството е един от най-сивите сектори, но Борисов смяташе, че с повишаването на осигурителния праг, той ще изсветлее. Становището на министъра на финансите Владислав Горанов за намаляването на ДДС е отрицателното и дори се е стигнало да скандали в Министерски съвет.
Самите ресторантьори бяха изчислили, че от намаляването на ДДС от 20 на 9% браншът ще спести 150 млн. лв., които трябваше да влязат в хазната.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Тръмп избра продуцента на неговото реалити ''Стажантът'' за специален пратеник в Англия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Вълна от опити за палежи залива Русия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас