Един месец след въвеждането на извънредно положение основни участници в българската дигитална екосистема обсъдиха ролята на иновациите в период на криза.
Предизвикателствата в имотния пазар и повече възможности за алтернативно финансиране за стартъпи бяха някои от ключовите теми.
Филип Генов, главен изпълнителен директор на F27 и съучредител на София Лаб, е оптимистично настроен за сегашната ситуация: „Световните икономики са в много по-благоприяно положение от през 2008 година. Възможността за рестарт е много по-голяма от през 2009 година. Сегашната криза променя икономиката и въвежда нови бизнес модели.“
Той допълни, че страната трябва да насърчи големите корпорации да работят с предимно български стартъпи.
Сред участниците бяха Натанаил Стефанов, председател на Българската стартъп асоциация (BESCO), както и изявени иноватори в страната в сферата на споделените работни пространства - Тибо Тетинджер (основател на Puzl CowOrKing), и събитията - Стоян Ангелов (основател на платформата Evedo).
Натанаил Стефанов добави, че България предоставя по-голяма подкрепа за иновациите в сравнение с предишната криза от 2008-2009 година.
Според него държавата може допълнително да спомогне на стартъп индустрията, като позволи на нови компании да участват в обществените поръчки за общински и държавни администрации.
Според Георги Павлов, основател на Proptech.BG, негативните последици от пандемията и съпътстващите ограничения са вече видими за имотния пазар: „Недвижимите имоти са най-старите и пасивни класове активи. Дигитализирането в сектора ще бъде по-трудно. Темпът на иновации ще се забави.“
Лекторите се съгласиха, че ясната комуникация в една компания и своевременната реакция са изключително важни в период на криза. В противен случай бизнесът рискува да претърпи двойни загуби – в резултат на коронавируса, и в резултат на намалена продуктивност на работниците.
За други области, като тази на изкуствения интелект, ефектът от COVID-19 не е толкова осезаем. Тук една от водещите иновативни компании в България е Humans in the Loop, социално предприятие, което предоставя работа на хора, засегнати от конфликт. Основано е от Ива Гумнишка, която е и отличена в престижната класация Форбс България (30 under 30). Тя сподели:
"Извънредното положение засегна пряко част от бежанците и мигрантите и заедно с НПО сектора се опитваме да намерим решения. Тъй като нямаме възможност да предоставим заетост на всички тях, в момента организираме курс за фрийленс работа, който да помогне поне на някои от тях да си намерят дистанционна работа онлайн и да се справят със ситуацията.“
Панелът бе организиран и модериран от Цвете Дончева, консултант по иновации, която от последните 2 години работи в сферата на технологиите в Лондон – със стартъпи, както и в фирма за инвестиции с рисков капитал (VC).
Събитието в партньорство с BESCO, Българската стартъп асоциация и Treding Topics, първата в Централна и Източна Европа платформа-хибрид между журналистика и предприемачество.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)