Равнището на регистрираната безработица продължава да намалява, като отчете рекорден спад. За юни тя е 5.2%, сочат данни на Агенцията по заетостта.
Спрямо миналия месец нивото на безработицата е намаляло с 0.5%, а спадът на годишна база е 3.1 процентни пункта - от 8.3% през юни 2020 г. до 5,2% през юни 2021 г.
През юни са регистрирани общо 170 716 безработни. Това е с 15 331 души по-малко от май и с 37.6% по-малко спрямо миналата година.
Също така през миналия месец още 838 души от групите на търсещите работа, учащите и пенсионерите са се регистрирали в Агенцията по заетостта.
През юни 26 090 безработни лица са започнали работа. Спрямо май са се увеличили с 3 944 души, а спрямо същия период миналата година са намалели с 10 531 души.
394 души от групите на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили своето ново работно място чрез бюрата по труда.
69.0% от започналите работа през юни са устроени в реалната икономика, като от тях най-много са наети в сектора на преработващата промишленост – 19,7%, следвани от хотелиерството и ресторантьорството – 14,1%, търговията – 14,1%, държавното управление – 11,2%, строителството – 5,0%, селското, горското и рибното стопанство – 4,7%, административните и спомагателните дейности 3.8%, и др.
8086 безработни от рисковите групи са били назначени на субсидирани работни места през месеца – 3 330 по програми и мерки за заетост и 4 756 – по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Схемата „Заетост за теб” по ОП РЧР.
Продължава изплащането на средства по антикризисната мярка "60/40" за подкрепа на заетостта. През юни чрез нея близо 80 000 заети получиха своите финансови стимули от държавата.
Мярката „Запази ме”, финансирана по ОП РЧР и финансовия механизъм React-EU, за подпомагане на заетите лица в принудителен неплатен отпуск, наложен от спирането на редица икономически дейности с заради пандемията от COVID-19, е осигурила средства на над 57 300 заети през миналия месец.
Заявените работни места на първичния пазар на труда през юни са 19 628 или с 2 314 (13.4%) повече от предходния месец и с 393 (2.0%) по-малко спрямо същия месец на 2020 г. Най-голям дял свободни работни места в реалната икономика са заявени в преработващата промишленост (27.9%), следват хотелиерство и ресторантьорство (23.4%), търговията, ремонтът на автомобили и мотоциклети (10.2%), административните и спомагателните дейности (6.8%), държавното управление (5.9%) и строителство (4.2%).
Най-търсените професии през месеца са: персонал, зает в сферата на персоналните услуги; работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт; машинни оператори на стационарни машини и съоръжения; работници по събиране на отпадъци и сродни на тях; продавачи; металурзи, машиностроители и сродни на тях и занаятчии; квалифицирани работници по производство на храни, облекло, дървени изделия и сродни; чистачи и помощници; персонал, полагащ грижи за хората; помощници при приготвяне на храни и др.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода