Бранимир Бoтев, директор на Европейския институт за стратегии и анализи (EISA) поема делата на Европейската лига за икономическо сътрудничество (E.L.E.C.) за България. На официалната страница на Европейската лига в Брюксел вече е посочено, че президент за България е Ботев, генерален секретар на структурата е Васил Караиванов, председател на борда на София Тех Парк.
Съгласно решението на Генералната асамблея на Европейската лига, Бранимир Ботев освен президент за България поема и функциите за координация на секциите на Лигата на Балканите.
Бранимир Ботев и Барон Бернар Сноa при назначаването му за директор
на Европейския институт за стратегии и анализи (EISA)
Бранимир Ботев е бил заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма в няколко правителства, в т.ч. и във второто правителство на Б. Борисов. Завършил е Френската гимназия в София и Софийския университет. Владее френски, английски, испански и руски език.
Европейската Лига е създадена през 1946 г. с подкрепата на САЩ като общоевропейска платформа въплъщаваща в себе си идеята за икономическо и политическо възстановяване и обединение на Европа успоредно с Плана „Маршал“. Процесът на обединение на свободните европейски народи и демократични държави, който Лигата трябва да провежда е и естествената реакция срещу формираната Съветска зона на влияние зад Желязната завеса. В изпълнение на своята мисия Европейската Лига става основател на Европейското Движение (European Мovement) и катализатор на последващите общоевропейски проекти, чийто най-завършен модел е настоящия Европейски Съюз.
Европейската Лига разглежда себе си като платформа и мрежа за влияние върху европейските лидери и „десижън-мейкъри“ с цел отстояване и провеждане на трансатлантическите ценности и европейската интеграция. Фокусът й е върху процесите в сферата на политиката, финансите икономиката и сигурността.
В изпълнение на своите цели Лигата е организирана като федерация от национални комитети в различните европейски страни и Швейцария.
Европейската Лига често се свързва с дейността на Клуба на Билдербергите и неформалните, но стратегически анализи и послания, които определят дневния ред на световната политика и финанси.
Дългогодишен президент на Европейската лига за икономическо сътрудничество е Барон Бернар Сноа, с пълно име Бернар Бодуен Идесбалд Фернан Мари Гизлен Сноа и д‘Опюр, чиято официална резиденция е фамилния замък „Боа-Сеньор Исаак“ до Брюксел.
Барон Бернар Сноа има впечатляваща биография. Координатор на икономически и екологични дейности, Организация за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), Член на Комисията за реформа на институциите и процедурите на ЕС, дълги години е бил член на Съвета на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), както и изпълнителен директор на Световната банка, президент на асоциацията на аристократите, доктор по право и доктор по икономика от Харвард.
Резиденцията на Президента на Лигата
По време на Българското председателство на ЕС през 2018 г. за първи път в своята история Европейската лига за икономическо сътрудничество проведе своята Генерална асамблея в София. Беше взето ключовото за българските интереси решение, България и Румъния да оглавят Комитета по инфраструктури, енергетика и концесии, което се възприема като успех за българската дипломация и за работата на българските представители И. Лингорски и Б. Ботев. Допълнително признание за България е, че досегашният ръководител на българската секция Илия Лингорски е предложен да ръководи на ротационен принцип Комитета по инфраструктури, енергетика и концесии.
Европейската лига за икономическо сътрудничество има и официални функции и правомощия на институционален лобист пред Европейската комисия, Европейския парламент и другите европейски институции, видно от официалната страница на Регистъра в Брюксел. Мониторинговите анализи и препоръки на Лигата са едни от най-авторитетните и сериозни документи, които могат да оказват сериозно влияние за важни европейски решения. От публичната информация е видно, че досегашния фокус на Лигата върху България е в сферата на правосъдието, банковата система, както и големите инфраструктурни проекти, реализирани с европейски пари, а отскоро и концесионните процедури, като тази за летище София.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег