България купува 20% от терминала за втечнен газ до Александруполис (видео)

OFFNews 24 август 2020 в 13:17 5715 3

Снимка Министерски съвет

Премиерът Бойко Борисов пристигна в Атина заради газовата връзка с Гърция. Той и гръцкият му колега Кириакос Мицотакис завършиха процеса, при който "Булгартрансгаз" ЕАД става равнопоставен акционер в проекта за терминал за втечнен природен газ край Александруполис, съобщиха от правителствената пресслужба.

Подписан бе договорът между изпълнителния директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов и Асимина–Елени Копелузу - основен акционер в "Газтрейд" С.А. Това е проектното дружество, което ще реализира терминала близо до Александруполис, Северна Гърция.

В началото на годината "Булгартрансгаз" ЕАД сключи предварителен договор за закупуването на 20% от акционерния капитал на "Газтрейд" С.А. След финализирането на документите страната ни ще има реално участие в проекта и съществен принос за възможността втечнен природен газ да бъде доставян от различни източници, включително от САЩ, Катар, Израел и др.

"Участието на България в проекта е стратегически важно за диверсификацията и сигурността на енергийните доставки не само в страната ни, но и в целия регион. За значението на проекта и за сериозния ангажимент на България към него е показателно това, че Булгаргаз вече е резервирал количества природен газ за период от десет години", допълват от правителствената пресслужба.

Терминалът край Александруполис ще бъде второто съоръжение за втечнен природен газ в региона след това в Ревитуса, Гърция, до което България има достъп. Ще бъде изграден модерен високотехнологичен плаващ терминал за приемане, съхранение и регазификация на втечнен природен газ. Планираният капацитет на терминала за регазификация и подаване към газопреносната мрежа на Гърция възлиза на 6,1 млрд. м³ годишно. Капацитетът за съхранение е 170 хил. м³ втечнен природен газ. Планира се търговската експлоатация на съоръжението да започне до края на 2022 г.

Този проект ще допринесе за реализирането на цялостната концепция за Газов хъб "Балкан" и изграждането на газопреносна инфраструктура, с която ще се свържат пазарите на природен газ на страните в Централна и Източна Европа. Проектът е определен от Европейската комисия за проект от "общ интерес" за страните-членки и се реализира съобразно политиката и приоритетите за изграждане на единен взаимосвързан общоевропейски енергиен пазар. Терминалът е в синергия с други инфраструктурни проекти в региона като например интерконектора Гърция–България и разширението на подземното газово хранилище "Чирен", гласи още съобщението. 

"Газовите потоци течаха от изток на запад, от север на юг с компресорите, които бутаха втечнения газ само в една посока. Направихме много инвестиция в България, обърнахме реверсиите. С близо 500 млн. (евро-б.р.) инвестиция се строи и газопроводът от Александруполис към Димитровград", заяви Борисов по време на подписването на споразумението.

Гърция и България стават основен енергиен хъб, подчерта министър-председателят.

"Надали като гледаме картата някой си е представял, че това ще стане реалност. На теория съм чувал много за диверсификацията, днес тя става факт. Не само, че диверсифицираме източниците - Гърция и България стават основен енергиен хъб – и "Александруполис", и "Балкан". Това е възможност държавите да се диверсифицират, да има истинска борса, това е много добре за икономиките, за бита, а и за пакта за зелена енергия. Ако погледнете картата, ние обърнахме посоката. Когато се обръща посоката, винаги е трудно – предизвиква бунтове, революции, раздразнения, а паралелно с това България влезе и в Банковия съюз, в чакалнята на еврозона, така че гръцките фирми, инвеститори да бъдат абсолютно гарантирани за своите инвестиции за в бъдеще", коментира Борисов.

Според него проектът е резултат не само от подкрепата от Европа, но и от огромни инвестиции от страна на София и Атина.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

10372

3

elbarbudo

24.08 2020 в 15:46

Искаме на 100% от молекулите на свободата.

2100

2

гоуемио

24.08 2020 в 13:56

Останалите 30% ще ги купи Нинова като стане премиер с помощта на протестерите!

15614

1

OTBPAT

24.08 2020 в 13:28

Нали за половината се гласяхме? защо само 20%?