Европа трябва да засили механизма на солидарност със страните на първа линия по отношение на миграцията. По-специално чрез политика за връщане на мигрантите в родните им страни, заяви днес френският държавен секретар по европейските въпроси Клеманс Бон, предаде БТА.
Той даде пример с Испания, където се преживява голяма миграционна криза на Канарските острови.
"Трябва това да е приоритет. Когато има установена незаконна миграция, трябва да може да се организира политика за връщане на мигрантите", каза той по време на визита в Мадрид, посветена именно на миграционния въпрос.
Според него механизмът за солидарност няма да бъде достатъчен, за да се гарантира помощ на Испания, една от основните страни, през които мигрантите влизат в ЕС. "Ние можем да допринесем по друг начин, по-специално като организираме политика на завръщане", обясни Бон.
"Външни граници, полицейско сътрудничество, солидарност, трябва да прокараме пакет от мерки. Имаме интерес да намерим терен на разбирателство с Испания по тези въпроси", допълни още той.
Последните седмици Испания се сблъсква с увеличаване на притока на мигранти на Канарските острови. От началото на годината са пристигнали в страната над 18 000 мигранти. Миналата седмица Испания подписа с Италия, Малта и Гърция писмо, адресирано до висшите представители на ЕС, в което тези четири страни на първа линия в миграционната криза, смятат, че няма достатъчно солидарност между 27-те членки по миграционния въпрос.
Премиерите на четирите страни, подписали писмото, критикуват механизма за солидарност в новия пакт за миграцията, предложен през септември от Европейската комисия, както го определят като комплексен и неясен. Във връзка с това писмо френският държавен секретар увери, че разбира и защитава позицията на Испания, защото не може да се иска от една страна, в която първо влизат мигрантите, да бъде отговорна, без да се дават много по-силни гаранции за солидарността.
Бон припомни и изявленията на френския президент Еманюел Макрон, който по време на визита на френско-испанската граница през ноември каза, че иска засилване на граничния контрол в рамките на борбата с незаконната имиграция и тероризма. Държавният секретар призна, че тази позиция може да е подразнила или да е била зле интерпретирана от Мадрид. Той каза, че ако на този етап не може заради терористичната заплаха да има премахване на граничния контрол, то това не е еквивалентно на затваряне на границата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)