Везенков

Снимка Фейсбук на Сакраменто Кингс

Везенков стана вторият българин след Георги Глушво в НБА

Баскетболист номер 1 на България Александър Везенков дебютира официално за тима на Сакраменто Кингс в Националната баскетболна асоциация (НБА) на САЩ и Канада.

Везенков игра 15:36 минути при победата на тима като гост на Юта Джаз със 130:114 в първия мач за "кралете" от новия сезон.

Така той официално стана вторият българин, играл в Националната баскетболна асоциация, след Георги Глушков, който през 1985 година дебютира за Финикс.

Везенков се появи в игра като резерва в средата на първата част и секунди по-късно вкара тройка за 20:18. Той завърши двубоя с 8 точки, 2 борби и 2 отнети топки.

Харисън Барнс вкара 33 точки за успеха на Сакраменто, Домантас Сабонис добави 22 точки, 12 борби и 5 асистенции, а Де'Арън Фокс се отличи с 18 точки, 5 борби и 6 асистенции. Кийгън Мъри записа 15 точки и осем борби.

Сакраменто, който направи първото си участие в плейофите от 17 години миналата пролет, водеше почти през целия двубой. Барнс вкара 27 точки през първото полувреме, за да помогне на Кингс да излязат напред със 72:58 на почивката.

Джордан Кларксън беше най-резултатен за "джазмените" с 24 точки и 6 асистенции. Лаури Марканен добави 19 точки и 10 борби, а Джон Колинс отбеляза 15 точки и 11 борби в първия си мач за Юта.

"Кралете" поведоха със 7:0 в началните минути, но домакините направиха обрат при 18:17. Везенков отговори с тройка, за да даде началото на серия от 15:3 за тима.

Барнс вкара 14 точки, за да изведе гостите до убедителна преднина на полувремето. Сакраменто не отстъпи през третата четвърт, вкарвайки 33 точки, за да премине границата на 100 доста преди последната четвърт и имаше аванс от 105:87 преди последната част.

След като "кралете" стигнаха до най-голямата си преднина при 110:87 при оставащи 10:43 до края, играчите на Юта намалиха изоставането си до 99:112 след тройка на Кларксън.

Сакраменто сложи край на щурма на своя съперник благодарение на четири поредни точки на Сабонис, включително два наказателни удара.

Следващият мач на Кингс е на 28 октомври от 5:00 часа сутринта българско време, когато тимът посреща Голдън Стейт Уориърс.