Международният олимпийски комитет започна разследване по обвиненията, че Беларус се е опитал да принуди своя спринтьорка на Игрите в Токио да се прибере в страната си.
"Трябва да установим всички факти. Това може да отнеме време - предупреди говорителят на МОК Марк Адамс. - Междувременно първата ни грижа е за спортистката."
24-годишната Кристина Цимановская получи хуманитарна виза от Полша и в момента е в посолството на страната в Токио. В неделя тя потърси полицейска закрила на терминала на летище Ханеда, за да не бъде принудително качена на самолет за Беларус. Тя изрази опасения за сигурността си, ако бъде върната в страната. Обясни, че е била отведена насила до летището, след като е критикувала треньори.
Самолетът излетя без спортистката на борда.
По-рано тя разказа, че служители са дошли в стаята й и са й дали час да опакова багажа си, преди да бъде придружена до Ханеда. Каза, че е била „подложена на натиск“ от служители на отбора да се върне у дома и е помолила МОК за помощ.
"Опитват се да ме изведат от страната без моето разрешение", каза тя във видео, публикувано в канала Telegram на Беларуската фондация за спортна солидарност (BSSF) - група, която подкрепя спортисти, арестувани или отстранени заради техните политически възгледи.
Очаква се Цимановская да напусне Япония в сряда.
Външният министър на Япония увери, че спринтьорката е в безопасност, а МОК поиска Националният олимпийски комитет на Беларус да предаде доклад за инцидента до края на днешния ден. Беларус отговаря, че спортистката е била отстранена от отбора заради емоционалното си състояние.
Американският държавен секретар Антъни Блинкен обвини страната в опит да принуди спортистката да напусне Япония, което определи като "репресия". "Такива действия нарушават олимпийския дух, те са срещу основни права и не може да бъдат толерирани", пише той в Туитър.
Пред Би Би Си избягалият в Украйна съпруг на Цимановская - Арсени Жданевич - отхвърли твърденията на беларуските власти, че съпругата му има психологически проблеми и определи състоянието й като "нормално". Зданевич увери, че двамата никога не са били въвличани в политика и биха се върнали в Беларус, ако няма да бъдат изправени пред криминални обвинения.
Отделно от този случай стана и друг, не по-малко тревожен. Виталий Шишов - ръководителят на организация, която помага на беларуски граждани да избягат от режима в страната си, беше обявен за изчезнал в Украйна.
Вчера Марк Адамс заяви, че МОК е предприел мерки срещу беларуския комитет в навечерието на Игрите след миналогодишните протести заради спорното преизбиране на президента на страната Александър Лукашенко. Забранен е достъпът на някои високопоставени служители, включително сина на президента, защото не са защитили спортистите, които са се присъединили към демонстрациите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Борисов: Другият вариант беше да повторим сглобката, когато Петков и Пеевски бяха заедно
Пеевски публикува част от чатовете си с Кирил Петков
ГЕРБ върна в МВР шефа на биячите на протестиращи
Борисов: Другият вариант беше да повторим сглобката, когато Петков и Пеевски бяха заедно