Честите структурни и персонални промени в Агенция „Пътна инфраструктура“ в периода 2008-2009 година не са позволили да се създаде система за ефективен вътрешен контрол, а структурата е работила непрозрачно.
Това са част от заключенията в одитен доклад на Сметната палата за финансовото управление на бюджета на АПИ за периода от 01.01.2008 г. до 30.06.2009 г.
Липса на ефективност, планиране на дейностите по реконструкция, ремонти и поддържане на пътната мрежа, са довели до реална невъзможност да се финансират договорени дейности. Сключвани са договори без осигурено финансиране, поради което АПИ не е изпълнявала в срок задълженията си за плащане при изпълнение на договора. По този начин са създадени рискове изправните контрагенти по договорите да претендират неустойки.
В одитирания период са прекратени 40 обекта, по които вече са били направени разходи. От спираните обекти има с висок процент на изпълнение към момента на спирането – един над 80% и четири над 90%.
По счетоводни данни на агенцията, към 31.12.2008 г. просрочените задължения са общо в размер на 101,6 млн. лв., като с най-голям дял са тези по договори за извършване на текущ ремонт – 96,6 млн. лв. Към 30.06.2009 г. размерът на просрочените задължения по счетоводни данни е намален до 22,8 млн. лв., от които, както и в предходния период, преобладаващ е делът на просрочията по договори за текущ ремонт.
Към месец ноември 2009 г. по данни на АПИ за извършени строителни работи по сертификати и фактури не е извършено плащане за 154,7 млн. лв. Приети са сертификати, по които не са издадени фактури за 25,2 млн. лв., т.е. общият размер на задълженията на агенцията е 179,9 млн. лв.
Сметната палата е констатирала случаи на липса на предварителен контрол на етапа на вземане на решения за откриване на процедури; необосновани мотиви в обявленията и решенията за откриване на процедури за обществени поръчки; договаряне без обявление с ползване на основание за наличие на непредвидени обстоятелства, но в срокове, които значително надвишават времето, което е необходимо за провеждане на открита процедура.
Изпълнителни директори през одитирания период са Димитър Иванов, Иван Атанасов и Янко Янков.
От Сметната палата заключават, че не са защитени финансовите интереси на агенцията като възложител, тъй като бюджетни средства в значителен размер са предоставени като аванси по договори, които не са изпълнени, като размерът на осчетоводените аванси към декември 2009 година е 7,5 млн. лв., а към 30.06.2009 г. 9,7 млн. лв.
Докладът за АПИ е един от четирите, публикувани днес от Сметната палата. Другите са за Държавен фонд "Земеделие", Министерски съвет и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Част от резултатите не са публикувани, те са дадени на прокуратурата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата