Поставеният пред министрите проблем с жертвите от ПТП има и едно по-различно решение. Железопътният транспорт е не с проценти, а много пъти по-безопасен за пътниците и често е предпочитан, ако линиите са модернизирани и времето за пътуване е съпоставимо с това с кола или автобус (за справка - увеличеният неколкократно пътникопоток по модернизираното трасе Пловдив - Свиленград).
Нещо повече - допринася за намаляването на фините прахови частици, които убиват поне още толкова хора, колкото катастрофите.
Влаковете минават през централните градски части и са удобни за хора, които нямат автомобили, не могат или не желаят да шофират. За шофьорите - избягва се използването на най-рисковите пътища извън магистралите или водещите към тях, където стават най-много произшествия. Могат да спират във всяко населено място по трасето, за разлика от ограничените по брой и завинаги фиксирани изходи от магистралите.
Като цяло жп транспортът е значително по-енергийно ефективен, намалява използването на вносен нефт и готови горива и повишава използването на местни енергийни ресурси, прави работата на електроцентралите по-ефективна, подобрява външнотърговския ни баланс и намалява енергийната зависимост на страната. И най-важното - осигурено е безвъзмездно финансиране до 85% с европейски средства, когато става дума за паневропейски коридори, тъй като развитието на железопътната инфраструктура е приоритет на ЕС по много различни причини. Да вземем например линията Видин-Кулата, за която се отнасят всички изброени по-горе предимства и е част от коридора Хамбург-Солун. Трасето минава през бедния северозапад, за който всички уж мислят и където магистрала така и така не се очертава да има в обозримо бъдеще и продължава през София и Пиринския край до Гърция. След като Китай инвестира в пристанище Пирея като входна точка за свое карго към Европа икономическите перспективи пред този коридор са блестящи - ако обаче България направи нещо по въпроса.
Направен е проект за модернизацията, остава правителството да поиска парите. Вместо това се изпускат срок след срок, Китай междувременно развива коридора през Македония и Сърбия, а България кандидатства за София-Белград - въпреки че е ясно, че за това ЕС няма да даде пари и което ще направи София просто разклонение от македонско-сръбското трасе. Могат да се дадат и още примери. Сякаш играем нечия чужда игра, в края на която да останем зависими, бедни, изолирани, с мръсния въздух и некачествените пътища през обезлюдяващи се райони, по които загиват хора в стари коли, заредени със скъпо гориво.
Обратното е напълно възможно при умни решения и добре работеща държава.
Мнението на бившия министър на икономиката Трайчо Трайков е от фейсбук профила му.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14355
2
29.05 2017 в 13:24
Топлата вода е открита отдавна. Хората по света още малко и свърхзвукови влакове ще правят, а той сега достига до идеята за пътуване с влак.
Всички го знаят, но никой няма да го направи, защото трябват пари, защото ще спънат превозвачите, защото не знаят как, защото искат да разпродадат железниците.
10538
1
29.05 2017 в 13:18
http://tinyurl.com/ycms5qs6
Йончев има ли абонаментни планове на "Пост без ограничения"?
Или това е само за корпоративни клиенти свързани с АзъБъ?
Последни коментари
Москва осуетила заговор за убийство на висш руски офицер
Наздраве с руския петрол!
''Къде е момчето? Великият лидер го няма!''. След 40 години на Тюркян чешма
Кола удари коне на пътното платно, загина момиче на 18 години
Над 100 населени места още са без ток, работата по отстраняването на авариите продължава
Кола удари коне на пътното платно, загина момиче на 18 години
Възраждане иска да ограничи старостилната църква, след като ВКС я вписа като ''българска православна''