Четири партии влизат със сигурност в следващото народно събрание, още 4 имат шанс да са парламентарно представени след вота на 4 април. 350 000 избиратели още се колебаят дали да отидат до урните и за кого да пуснат бюлетина.
Това показват данните от проучване на Медиана на Кольо Колев, проведено между 16 и 23 март*.
Десет дни преди изборите, на практика, всички въпросителни остават, твърдят социолозите. Те уточняват, че представят моментна картина на предизборната ситуация, а не прогноза за вота.
Към момента около 3.4 млн. избиратели декларират, че твърдо ще гласуват. Прави впечатление обаче, че тази декларативна изборна готовност намалява с приближаването на изборите, което е точно обратното на всичко наблюдавано на предходни избори и може да предвещава значително снижаване на реалната изборна активност, обясняват от Медиана.
Същевременно 11% от избирателите, които са заявили, че твърдо ще гласуват, все още се колебаят за кого. Това означава, че 350 хил. избиратели се колебаят в избора си, а вероятно и дали въобще да гласуват. Отдръпването на тези избиратели или масираното им насочване към една или друга политическа формация може драстично да промени картината на политическите нагласи в страната.
Така данните към момента показват, че в 45. НС може да има както само четири, така и осем партии и коалиции. Засега сигурни могат да бъдат само четири политически формации – ГЕРБ, БСП, ДПС и Има такъв народ.
Още четири формации имат шансове, но всички те се намират твърде близо до 4%-ната бариера за влизане в парламента – „Изправи се! Мутри Вън!“; Демократична България; ВМРО и Воля/НФСБ.
Не може да се отговори категорично и коя политическа формация ще бъде първа, коя втора и коя трета. Засега ГЕРБ води пред БСП като разликата е около 150 хил. гласа в полза на управляващите. Разликата между БСП и Има такъв народ е около 300 хил. гласа, а тази между ДПС и Слави Трифонов е около 70 хил. Колебаещите се дали и за кого да гласуват са над 350 хиляди.
Това, което данните позволяват да се каже е, че в обществото е налице подчертано желание за промяна на управлението, но няма преобладаващо мнение кой може да бъде субекта на тази промяна.
При конфигурацията очертана към момента е проблем както запазването на статуквото, така и формирането на мнозинство около опозиционните формации.
--------------------------------------------------
*Изследването е проведено в периода 16-23 март 2021 г. с 1004 човека (18+ години) чрез пряко стандартизирано интервю и е представително за пълнолетното население на страната. Проучването е изследователски проект на агенция МЕДИАНА и е реализирано със собствени средства.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си