OffNews.bg

Как да изпреварим атеросклерозата и да се избавим от разширените вени

Проф. Лъчезар Гроздински е ангиолог с дългогодишна практика, един от първите с тази специалност. Председател е на Българското дружество по ангиология и флебология. Началник е на отделението по ангиология и флебология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център. Консултира пациенти в Медицински център "Дорис Клиникс". Това е специалистът, който може да установи страдат ли от атеросклероза съдовете ви (вени и артерии) и да назначи лечение, което би избегнало усложнения като инсулт, инфаркт, гангрена или тромбоза. За целта е нужен само един преглед с ехо-доплер.

Д-р Яир Галили е съдов хирург от Израел. Оглавява Клиниката по венозни заболявания към института „Мор“ в Тел Авив. По време на двегодишна специализация в САЩ усвоява метода склеротерапия под ултразвуков контрол, който практикува повече от 18 години. При интервенцията вената се отстранява безболезнено в амбулаторни условия, без да остават белези от нея. Д-р Галили е преподавател и в Университета на Тел Авив, където обучава студенти в извършването на склеротерапия.

За профилактиката на съдовете и лечението им разговаряме с двамата специалисти в Медицински център "Дорис Клиникс".

Атеросклерозата е "убиец номер 1" в редица страни. Може да доведе до много тежка инвалидност. Може да причини инсулт, инфаркт, гангрена, тъй като засяга всички артерии на организма. Това се случва, когато съдовете се стесняват и се запушват, развива се кислородна недостатъчност и тъканите загиват заради липсата на кислород и хранителни вещества. Обезпокоителното е, че е възможно да няма никакви симптоми, които да подскажат, че страдаме от атеросклероза, казва проф. Гроздински.

"Атеросклерозата е като айсберга – 10% от заболяването се виждат, имат клинична изява. В 90% е без симптоми. Ние лекуваме симптомното заболяване – хората с инфаркт и инсулт, но под повърхността изникват нови фактори, които създават нови инфаркти и инсулти. Затова трябва да се акцентира върху профилактиката", обяснява специалистът.

Как се извършва тя

Ехо-доплерът е изследване, при което се визуализира съдът с неговата стена. Могат да се видят промени до десети от милиметъра, промени в структурата му, в кръвотока (как се движи кръвта) и в скоростта на кръвотока. В реално време се оценяват цялостната структура и функция на съда. Установява се има ли плаки, колко са големи, колко стесняват съда, дали той е запушен. Когато се установи малка плака се провежда лечение. При критична стеноза (над 70% стеснение на съда) се извършва стентиране, при което под рентгенов контрол се поставя стент. Този стент разширява съда и го предпазва от инфаркт, инсулт или гангрена, обяснява проф. Гроздински, който е въвел в практиката си цялостно изследване на съдовата система.

За кого е препоръчителен този преглед: рискови фактори са възрастта (над 50 години), наличие на фамилна анамнеза, висок холестерол, диабет, тютюнопушене и стрес. Обикновено са по два-три рискови фактора и заболяването се развива с години, обяснява професорът. Той споделя, че преди години е предлагал да се приеме национална програма за ранен скрининг на атеросклероза, но от Министерството на здравеопазването не са проявили интерес.

Друг проблем е венозната тромбоза, при която в остра фаза може да се развие белодробна емболия. Около 50% от пациентите с дълбоки венозни тромбози развиват белодробна емболия, при 5% от тях изходът е летален.

За лечението на разширените вени д-р Яир Галили има ефективен и елегантен подход - методът е познат като склеротерапия.

"Обикновено хората виждат нещо, което естетически не изглежда добре, вените са видимо разширени, с променен цвят. Имат чувство за тежест в краката, трудно им е да стоят на едно място, имат болка и дискомфорт. Понякога става дума за рани, които не зарастват", казва д-р Галили за симптомите, които сигнализират за проблем.

Прегледът при съдовия хирург започва с изслушване на пациента, преглед с ултразвук и доплер (ако вените са дълбоки и не се виждат на повърхността), за да се установи какво е състоянието на вените, обяснява специалистът.

За предимствата на склеротерапията

Това е минимално инвазивен метод, при който няма нужда от упойка. Пациентът почти не усеща болка, процедурата е гъвкава и се адаптира според конкретния човек. В проблемната вена се инжектира пяна, която предизвиква възпаление и впоследствие я унищожава. Интервенцията се извършва под ултразвуков контрол и няма съществени странични ефекти. Определящ е опитът на съдовия хирург. След процедурата пациентът си тръгва, няма болничен престой или продължителен период на възстановяване, казва д-р Галили.

По думите му при около 1/3 от пациентите (15-20%) са нужни три или четири процедури, 2-3 процедури са достатъчни при останалите, а понякога е нужна и само една процедура, 

Д-р Галили казва още, че тъй като проблемът често е генетичен, може да възникне рецидив. Има и фактори, които могат да окажат неблагоприятно въздействие - дълги часове на обездвижване, проведена хормонална терапия или много бременности при жените.

Съдовият хирург е изследвал и как се отразяват дългите полети на вените.

Анализът на резултатите показва, че между 0,5-1% от хората получават тромби при продължителен полет. Една десета от тях може да развият белодробна емболия. Вземането на приспивателно при дълъг полет не е добра идея, тъй като човек застива в една поза продължително време, притискат се вените зад коляното и краката трябва периодично да се раздвижват, за да не се получи застой на кръвта, което провокира образуването на тромби. В такива случаи д-р Галили препоръчва на всеки час човек да раздвижва ходилото в посока нагоре-надолу от петата към пръстите (около 30 пъти), за да се раздвижи и кръвотока в крайника.

Какво още препоръчаха двамата експерти вижте във видеото.

Абонирайте се за канала на OFFNews в YouTube!