Близо 110 хиляди българи са болни от хепатит C, съобщи БНР.
Според специалисти бройката в световен мащаб е над 180 милиона носители на вируса, 10 хиляди от тях умират всяка година.
Някои смятат, че хепатит C е една от най-опасните пандемии, дори преди СПИН. Предава се предимно кръвно, но в 15 на 100 от случаите това става и полово. 80% от носителите на вируса развиват хронично заболявания, а при 1/5 от случаите се стига до чернодробна недостатъчност и цироза.
В България близо 800 от носителите на болестта годишно развиват рак на черния дроб.
Профилактично трябва да се спазват правилата за стерилност при работа с кръвни продукти, посещение при зъболекар, правене на татуировки, поставяне на пиърсинг, маникюр и акупунктура.
Следете новините ни в :




















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Атентаторът от коледния базар в Магдебург получи доживотна присъда
25-има са задържани по аферата 'Баба Алино', сред тях и петима общинари
Задържаха поляк в Бургас, издирван с европейска заповед за арест
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец