OffNews.bg

Затвор доживот за майката, която уби двете си деца в Сандански

Кристина Дунчева, която уби двете си деца - 5-годишно момченце и 3-годишно момиченце, получи затвор доживот без право на замяна. 

Случилото се предизвика широк обществен отзвук и редица въпроси за психическото състояние на жената и начина й на живот.

36-годишната сега Дунчева живеела на семейни начала с Г.Т. в Сандански. От връзката им през 2015 г. се родил син, а две години по-късно и дъщеря.

На 19 ноември 2020 г., докато била у дома с децата си, майката извадила от шкаф в кухнята три домакински ножа. Взела един от тях и се насочила към децата. Първо нанесла удар в шията на 5-годишния си син, а след това на 3-годишната си дъщеря. Въпреки виковете на децата, тя ги завела в детската стая и продължила да им нанася множество силни удари с ножа.

Пристигналият на местопроизшествието екип на спешна медицинска помощ само констатирал смъртта на децата.

Съдебномедицинските експертизи установиха, че всяко от децата е било прободено над 30 пъти, предимно по шията и гърдите.

От заключението на вещите лица по изготвената комплексна съдебнопсихиатрична и психологична експертиза се установи, че по време на престъпното деяние Кристина Дунчева не е била в състояние на физиологичен афект. Няма психично заболяване или друго, освен че е емоционално нестабилна. Но това не е психична болест и не може да бъде приравнено към продължително разстройство на съзнанието по смисъла на Наказателния кодекс. Не е налице медицинска предпоставка за прилагането на принудителни медицински мерки спрямо нея.

Кристина е със съхранена психична годност, като може да участва пълноценно във фазите на наказателния процес. Спрямо обвиняемата може да бъде търсена наказателна отговорност, установи още експертизата.

Така Кристина Дунчева се оказа на подсъдимата скамейка.

Сега съдът призна Дунчева за виновна по обвинение, че умишлено е умъртвила двете си деца. Тя е осъдена и да заплати на бащата на децата обезщетение за неимуществени вреди в общ размер на 700 000 лв. Присъдата не е окончателна и може да се обжалва пред Софийския апелативен съд.

Повече за случая може да прочетете тук, тук, тук и тук.