Подслушване и проследяване - най-исканите от службите СРС за 2017 г.
Традиционно най-предпочитаните специални разузнавателни средства (СРС) остават проследяването и подслушването. Това става ясно от годишния доклад за работата на Националното бюро за контрол на СРС.
През 2017 г. са поискани общо 17 714 СРС, което е увеличение в сравнение с предходните две години: 2016 г. - 14 382 бр., 2015 - 11 507 бр., но в сравнение с 2014 г., когато са били 19 698 бр., се отчита спад. Сред тях най-голям е броят на наблюдението (зрително и чрез технически средства, с което се документира поведението на наблюдаваното лице и движението му), послушването (документиране на комуникация, включително и електронна) и проследяването. Подслушването остава първенец сред тях, като за миналата година са отправени 5843 искания. Най-много искания за СРС е направило МВР.
Най-голям е броят на отказите, които съдът е постановил, именно по отношение на тези три способа, като най-много отказани СРС имат на ДАНС, МВР и прокуратурата. Тези три ведомства са и най-често заявявалите СРС през годината.
През 2017 г. СРС са приложени спрямо 2748 души, при 2749 за 2016 г. Анализът показва, че тази бройка през последните три години се запазва, но в сравнение с 2011 г. рязко спада. Тогава подслушваните и проследявани лица са били 8184.
Изводът е, че в периода 2011 - 2015 има трайна тенденция към намаляване броя на лицата, контролирани със СРС, а в периода 2015-2017 г. стабилизиране, се посочва в доклада.
От Бюрото обясняват тази тенденция с повишено внимание на службите за целесъобразност на използването на СРС и завишения съдебен контрол, при който на съда се предоставят материалите по случая, по който се иска прилагането на съответния оперативен способ. Не на последно място като причина се посочва и контролът, който осъществява Бюрото. В последните месеци то стана обект на нападки, а председателят му Бойко Рашков съзря опит на прокуратурата и ДАНС да саботират работата му.
Право да искат СРС имат МВР и дирекциите за борба с организираната престъпност, гранична полиция, вътрешна сигурност, както и областните дирекции в страната. Искания за СРС могат да отправят и специализираните дирекции, териториалните дирекции и самостоятелните териториални отдели на ДАНС, военното разузнаване и военна полиция, външното разузнаване и окръжните прокуратури.