Със споразумението с Украйна ние не поемаме никакви военни ангажименти, каза служебният министър на отбраната Атанас Запрянов пред БНР за десетгодишното споразумение за сигурност между България и Украйна, което служебният премиер Андрей Гюров и украинският президент Володимир Зеленски подписаха на 30 март.
Чуха се някои абсурдни твърдения за участие на България във войната в Украйна, това просто не отговаря на истината, коментира министърът и поясни, че по отношение на отбраната споразумението се базира на всички досега съществуващи договорености между двете страни. Министър Запрянов подчерта, че няма нещо ново, което да е договаряно и подписано.
Той поясни, че споразумението е свързано с изграждане на военните способности на Украйна, в което ние участваме и извършваме в рамките на решението на НАТО, на мисиите, които НАТО и ЕС провеждат. Също така се повтарят ангажиментите по военно-техническата помощ, която ние оказваме в съответствие с решението на Народното събрание още от 2022 г. и това е регламентирано, добави Атанас Запрянов и уточни, че правителството изпълнява стриктно тези решения.
По думите на Запрянов има области между България и Украйна, които са традиционно добре развити. Той даде пример с областта на военното образование, с добри контакти между Висшето военноморско училище във Варна и Военноморската академия на Украйна.
Също така има и някои нови елементи от гледна точка на работата по отношение на киберсигурността, посочи Атанас Запрянов. Той обясни, че Украйна, бъдейки във война, изпитва почти ежедневни атаки на киберсигурността, и има какво да споделят в това отношение. И това, което е важно, и което в разговор с министъра на отбраната на Украйна подчертах е, че ние много се интересуваме те да споделят по-подробно техния опит в областта на борбата с дроновете и използването на дроновете. В тази посока ще задълбочим сътрудничеството си, коментира служебният министър.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-1043
2
05.04 2026 в 17:51
5
1
05.04 2026 в 17:47
Емил Дечев: Няма ''наши'' хора. Има престъпления
Кандев напуска МВР
От днес веригите предлагат ''Кошница с грижа'' за 6 месеца: вижте кои се включиха
Демерджиев: Успех на Кандев, вкл. в политическата му кариера
От днес веригите предлагат ''Кошница с грижа'' за 6 месеца: вижте кои се включиха
Кандев напуска МВР