Западът се нахвърли на Нетаняху заради смъртта на 7-те доброволци в Газа
Израелското правителство бе подложено на международен натиск след въздушния удар на ЦАХАЛ в Ивицата Газа, при който загинаха седем служители на американската благотворителна организация World Central Kitchen (WCK). Израел призна отговорността си за смъртните случаи и обеща инцидентът да не се повтаря.
Сред загиналите са палестинец и граждани на Великобритания, САЩ/Канада, Полша и Австралия, напомня Би Би Си. Очаква се тленните останки на шестимата (с изключение на палестинския им колега) да бъдат изведени от Газа през контролно-пропускателния пункт Рафа на границата с Египет.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че ще направи "всичко възможно, за да гарантира, че подобно нещо няма да се повтори", като подчерта, че въздушният удар не е бил умишлен.
Някои западни лидери обаче остро осъдиха действията на Тел Авив, като предположиха, че правителството на Нетаняху не е направило необходимото, за да запази живота на доброволците.
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че Израел "не е направил достатъчно, за да защити хуманитарните работници, които се опитват да предоставят така необходимата помощ на цивилното население" и призова за бързо разследване на инцидента.
Британският министър-председател Риши Сунак посочи, че е шокиран от убийството на трима британски граждани, загинали при израелски удар, и нарече ситуацията в Газа "все по-непоносима".
В разговор с израелския премиер във вторник вечер Сунак е настоял за "задълбочено и прозрачно независимо разследване" на инцидента.
Британският външен министър Дейвид Камерън поиска от Израел да промени стратегията на въоръжените си сили, за да гарантира безопасността на хуманитарните работници в бъдеще.
Австралийският министър-председател Антъни Албанес изтъкна, че в телефонен разговор с Нетаняху е изразил "гняв и загриженост", като нарече убийството на австралийски гражданин напълно неприемливо.
Израелският въздушен удар предизвика "предсказуем гняв" от страна на Полша, отбеляза и премиерът на страната Доналд Туск.
"Господин министър-председател Нетаняху, господин посланик Ливне (става дума за посланика на Израел в Полша Якоб Ливне - бел. ред.), огромното мнозинство от поляците показа пълна солидарност с Израел след атаката на "Хамас" (на 7 октомври). Днес Вие подложихте тази солидарност на много тежко изпитание. Трагичното нападение срещу доброволци и вашата реакция на него предизвикват предвидим гняв", написа Туск в социалната мрежа X.
Посланик Яков Ливне не остана длъжен и изтъкна, че "крайната десница и левица" в Полша обвиняват Израел в предумишлено убийство, и добави, че "антисемитите винаги ще си останат антисемити".
Благотворителната организация World Central Kitchen изтъкна, че скърби за смъртта на седем "герои и прекрасни души". От там допълниха, че доброволците са били убити при "целенасочена атака", която е била извършена, въпреки че групата е координирала действията си с израелските войски.
Говорителката на ООН обяви, че израелският удар е резултат от "ужасяващ провал в деконфликцията (предотвратяването на случайни сблъсъци - бел. ред.)", или доказателство, че сега действащата система не е подходяща за целта.
Ръководителят на хуманитарната дейност на ООН Джейми Макголдрик бе категоричен, че нападението от понеделник не е изолиран инцидент. От октомври насам в Газа са загинали около 200 хуманитарни работници.
WCK, която работи в Ивицата Газа от месеци и току-що достави втора 400-тонна пратка с помощи по море от Кипър, играе все по-видима и важна роля за предотвратяване на изпадането на Газа в глад.
Началникът на Генералния щаб на ЦАХАЛ Херци Халеви призна, че израелският удар е бил сериозна грешка, допусната поради погрешна идентификация при много трудни обстоятелства. Халеви подчерта, че е важно да се продължи да се доставя помощ на жителите на Газа.