В петък Зеленски отива в Белия дом, за да подпише сделката за минералите

OFFNews 25 февруари 2025 в 23:37 21246 8
Зеленски и Тръмп

Снимка Архив

Зеленски и Тръмп

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че президентът на Украйна Володимир Зеленски би желал да подпише предложеното от Вашингтон споразумение със САЩ за украинските редкиземни минерали.

"Зеленски би желал да подпише споразумение с мен за полезните изкопаеми", каза държавният глава на САЩ, предаде Ройтерс.

По-рано Франс прес и Ройтерс предадоха, че Украйна е приела условията по предложеното от Тръмп споразумение със САЩ за редките си земни елементи, като се позоваха съответно на високопоставен украински представител и на два независими източника.

В сделката няма да има неблагоприятни клаузи за Киев, уточнява АФП.

"Правителствени представители работят по детайлите на споразумението (...) Планираме посещение във Вашингтон в петък, за да го подпишем", казва представителят на Украйна за Франс прес.

По думите му американците са "премахнали клаузите, които не удовлетворяват" Киев, и по-специално сумата от 500 милиарда долара, "които се предполага, че полезните изкопаеми ще донесат на САЩ".

Споразумението е от стратегическа важност за опитите на Украйна да спечели подкрепата на САЩ в контекста на стремежа на Тръмп да постигне бърз край на войната на Русия в съседната държава, отбелязва Ройтерс.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3060

    8

    helper68

    26.02 2025 в 23:04

    Въпреки това Зеленски каза, че сделката ще се провали, ако не осигури адекватно бъдещата сигурност на Украйна срещу Русия - и се грижи само за американските интереси.
    „Ако видя и чуя по-широка визия от него [президента Доналд Тръмп"> – такава, която е в съответствие с нашата концепция за справедлив мир за Украйна – тогава това споразумение може да бъде част от по-широки гаранции за сигурност“, каза Зеленски на пресконференция.
    „Това споразумение може да бъде голям успех или може да премине тихо“, каза той. „Ключовият фактор ще бъде моят разговор с президента Тръмп “, който според Тръмп е насрочен за петък, въпреки че Зеленски посочи, че не е взето окончателно решение относно времето. Зеленски каза също, че „все още не е видял пълната окончателна версия“, но скоро ще я прегледа. - от NBC News

    3060

    7

    helper68

    26.02 2025 в 16:16

    А дано е обвързан стабилно: - Украинското правителство разкрива подробности за Фонда за възстановяване, управляван от Украйна и САЩ
    Премиерът каза, че правителството ще разгледа текста на споразумението за полезните изкопаеми, което Украйна планира да подпише със Съединените щати, на среща на 26 февруари и ще упълномощи министрите да го подпишат.
    ・Денис Шмихал каза , че споразумението за минералите със САЩ е пряко обвързано с гаранции за сигурност.

    https://www.msn.com/en-us/money/news/ukrainian-government-discloses-details-of-fund-for-reconstruction-run-by-ukrain e-and-us/ar-AA1zPwX3

    3060

    6

    helper68

    26.02 2025 в 15:15

    Алчния перчем свячески се стреми да заграби полезните изкопаеми.. Според мен еизлишно да се подписва какъвто и да е договор с луд!
    Тръмп ще прекрати военната помощ за Украйна след мирното споразумение с Путин - от The New Voice of Ukraine

    3060

    5

    helper68

    26.02 2025 в 13:18

    Украйна не трябва да подписва нищо със перчема, ако няма 100% гаранции за сигурност и територии.. - Президентът на САЩ Доналд Тръмп, говорейки пред пресата в Белия дом във вторник, 25 февруари, каза, че страните трябва да намерят формат на мироопазваща мисия в Украйна, който да бъде приемлив за всяка страна. - ''приемлив'' за всяка страна, демке да угоди и на ;;другаря''???
    Източник: Европейска правда с позоваване на предаването




    3060

    4

    helper68

    26.02 2025 в 11:52

    Какво всъшност трябва да връща Украйна: - Олена Билан, главен икономист в украинската инвестиционна банка Dragon Capital, каза пред Kyiv Independent, че финансовата помощ на САЩ за Украйна включва 32 милиарда долара под формата на безвъзмездни средства, които не трябва да се връщат, и заеми на стойност 4 милиарда долара.
    Заемите от 4 милиарда долара трябва да бъдат изплатени през 2065 г., но президентът на САЩ има право да отпише този дълг преди 1 януари 2026 г., каза тя.
    https://www.msn.com/en-us/news/world/explainer-did-trump-lie-about-350-billion-aid-to-ukraine-and-does-kyiv-have-to- repay-it/ar-AA1zMnwB

    1953

    3

    craghack

    26.02 2025 в 09:41

    Брутално изнудване от страна на рижавия психар. Жалко, че Зеленски не е в позиция да отхвърли тази срамна сделка.

    2700

    2

    Shylock

    26.02 2025 в 09:13

    Трамп звучи като гледачките по кабеларките:.."нещо до 3 - три дни, три месеца, три години"

    3060

    1

    helper68

    26.02 2025 в 00:12

    "Зеленски би желал да подпише споразумение с мен за полезните изкопаеми", каза държавният глава на САЩ, предаде Ройтерс. - Незнам но от би ''желал'' до може и Обмисляме има голяма разлкика, предстои да разберем..
    Украйна може да одобри споразумение за минерални ресурси със САЩ на правителствено ниво тази седмица и очаква да го подпише скоро.
    Източник: Bloomberg и AFP , както съобщава European Pravda
    Подробности: Bloomberg казва, че кабинетът на министрите на Украйна е готов да препоръча подписването на споразумението в сряда, 26 февруари.
    Междувременно източник на АФП твърди, че споразумението може да бъде подписано до края на седмицата.
    „Правителствени служители в момента работят по подробностите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък (28 февруари) за подписването“, каза източникът.
    https://www.msn.com/en-us/news/world/ukraine-us-mineral-resources-agreement-may-be-signed-on-28-february-media-outle ts/ar-AA1zMlVP
     
    X

    "Детето трябва да стои в центъра на системата" - Ирина Манушева в подкаста на OFFNews