Швеция привиква руския посланик заради ''опит за вмешателство'' в процеса на влизане в НАТО

Руският посланик е казал, че ако Швеция и Финландия влязат в НАТО, ще станат ''легитимни мишени на руските ответни мерки от военно естество''

OFFNews 29 March 2023 в 14:07 2167 5
Шведският външен министър Тобиас Билстрьом

Снимка Getty Images

Шведският външен министър Тобиас Билстрьом

Шведското външно министерство ще привика руския посланик, за да изрази недоволството си от неговия "опит за вмешателство" в процеса за присъединяване на страната към НАТО, предаде Ройтерс.

Малко след руската инвазия в Украйна през 2022 г. Швеция и Финландия изразиха желание да станат членки на НАТО и се надяват присъединяването им към алианса да приключи тази година.

Руския посланик е казал, че присъединяването към НАТО "ще превърне двете скандинавски страни в легитимни мишени на руските ответни мерки, сред които са и тези от военно естество", става ясно от изявление, публикувано на уебстраницата на посолството.

Говорител на шведското външно министерство каза, че руският посланик ще бъде привикан на среща, предаде Ройтерс.

"Външното министерство привиква на среща посланика на Русия, за да изрази недоволството си от този очевиден опит за вмешателство", заяви шведският външен министър Тобиас Билстрьом.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Надежда Нейнски: Хората обичат само смелите