Русия стана вторият най-голям производител на оръжие след САЩ
Русия зае второто място на класацията за на-големи производители на оръжие в света. Според годишния докад на Международният институт за изследване на мира в Стокхолм (СИПРИ) за световната военна индустрия. Според данните на института през 2017 г. Русия върна и третото си място по разходи за отбрана.
В Топ 100 на компаниите, осъществили оръжейни сделки през 2017 г., доминират американски компании, а Руската Федерация е изместила от второто място Великобритания, която е заемала второто място от 2002 година (от тогава реално институтът събира данни, бел. ред.) до 2016 г.
Доминиращите в класацията 42 американски компании допринасят за увеличение на доставките на оръжие с два процента, като достигат 226.6 млрд. долара. Това представлява 52 процента от общите доставки на оръжие, представени в класацията Топ 100 на института. Най-активната компания за поредна година остава Lockheed Martin Corp., които заедно с шведската компания СААБ са потенциални кандидати за доставка на изтребители за българската армия. Американската компания бележи ръст на продажбите си, които през 2016 г. са били на стойност близо 42 млрд. долара, а за 2017 г. - близо 45 млрд. Това прави американската компания най-големият оръжеен производител в света.
В парично изражение общият обем на оръжейните продажби на първите 100 компании през 2017 г. е 398 млрд. долара. В проценти това е с 2.5 на сто повече в сравнение с предишната 2016-та и с 44 на сто в сравнение с 2002 година.
Общите доставки на Русия в тази класация съставляват 9.5 процента от световните доставки на оръжие. Това я прави вторият най-голям оръжеен производител в света. Взети заедно, продажбите на оръжие от 10-те руски компании, фигуриращи в класацията, са се повишили с 8.5 процента през 2017 г. като са достигнали близо 38 млрд. долара.
През 2017 г. най-голямата руска военна компания Алмаз - Антей е повишила продажбите на оръжие със 17 процента, които достигат 8.6 млрд. долара. В Топ 100 други три руски фирми отбелязват ръст в продажбите си с повече от 15 процента: Объединённая двигателестроительная корпорация (United Engine Corporation) - 25 процента, High Precision Systems - 22 процента и Корпорация тактическое ракетное вооружение (Tactical Missiles Corporation) - 19 процента.
Великобритания остава най-големият производител на оръжие в Западна Европа, като достига продажби от близо 36 млн. долара, което е покачване с 2.3 процента.
Ръст в продажбите си бележат също Турция и Индия. Турският военно-промишлен комплекс бележи ръст с 24 процента. Индийските военни компании пък са направили сделки за 7.5 млрд. долара.