Върховната Рада на Украйна призна политическия режим в Русия за „рашизъм“ и го осъди, съобщи „Украинска правда“. Досега изразът рашизъм имаше масова употреба в градския сленг, в социалните мрежи и медиите в Украйна и чужбина за изразяване на агресивната политика на Руската федерация, но за първи път идеологията на Москва получава официална дефиниция на ниво законодателна власт. За заявлението гласуваха 281 депутати, 57 се въздържаха.
Макар и не със закон, а само с резолюция, явлението „рашизъм“ беше поставено в някакви правни рамки след като парламентът на Украйна гласува резолюция под формата на заявление „За определяне на съществуващия политически режим в Руската федерация като рашизъм и осъждане на неговите идеологически основи и социални практики като тоталитарни и човеконенавистни“. Думата рашизъм съдържа имплицитно значението на думите фашизъм и расизъм.
Като признаци на рашизма са посочени милитаризмът, сакрализацията на държавните институции, както и възвеличаването на Русия и руснаците за сметка на насилствения гнет или отрицанието на други народи. По-рано понятието беше вкарано и в учебния материал по история в Украйна.
Заявлението е адресирано към Организацията на обединените нации, Европейския парламент, ПАСЕ, Парламентарната асамблея на НАТО и правителствата и парламентите на другите държави с призив да подкрепят осъждането на идеологията, политиката и практиките на рашизма.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-7095
10
04.05 2023 в 22:04
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
-7095
9
04.05 2023 в 21:02
Не ,че "трудът ВИ" в тази посока ще има позитиви!
2985
8
03.05 2023 в 07:17
Тия нацисти сега тук с нас в стаята ли са? :D
7643
7
03.05 2023 в 05:47
-7095
5
02.05 2023 в 22:27
7450
4
02.05 2023 в 21:37
Такива термини не подлежат на "тълкуване". Все едно да тълкуваш Колхоз.
-7095
3
02.05 2023 в 21:32
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
1170
2
02.05 2023 в 21:12
7450
1
02.05 2023 в 20:48
Не е расизъм+фашизъм, в това не би имало и особен смисъл.
А е Русия/руски + фашизъм.
На английски Русия е Раша и от там Ра-шизъм.
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други