Европейски учени са открили, че под антарктическите ледници са скрити гигантски езера, чието внезапно изтичане би могло драматично да ускори разрушаването на ледената покривка, сочи проучване, публикувано в Nature Communications и базирано на данни от спътника CryoSat на Европейската космическа агенция, предава БГНЕС.
Като част от работата е установено, че през 2013 г. седем такива езера са се слели едновременно под ледника Туейтс на дълбочина повече от два километра.
В проучването е обяснено, че около 7 кубически километра прясна вода навлязоха в океана. След това ледът в района започна бързо да се топи и ледената покривка изтъня. Отворила се е и дупка с вода сред леда, което показва, че топла вода се издига отдолу. Това е особено опасно, защото ледът на повърхността на океана действа като "запушалка", задържайки леда на сушата. Когато ледената кора се разтопи, ледът започва да тече по-бързо в океана и морското ниво започва да се покачва.
Посочва се още, че има и отстъпление на "линията на плаваемост" - границата между сушата и плаващата част на ледника. Учените казват, че има подледникови езера на други места в Антарктида, но малко се знае за техния брой или какво могат да направят.
Ново проучване установява, че дори процесите дълбоко под леда могат да имат голямо въздействие върху стабилността на ледника и да ускорят ефектите от изменението на климата.
Сега Европейската космическа агенция продължава да изучава Антарктика с помощта на сателити и се готви да стартира нови мисии, които ще помогнат да се разбере по-добре как точно ледниците реагират на затоплянето и какво означава това за бъдещето на световните морски нива.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Москва удари Киевска област с Орешник, най-малко 4 жертви на руските атаки
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро