Пентагонът свали собствен дрон по грешка

OFFNews 27 February 2026 в 10:03 542 2
Пентагонът

Снимка БТА/AP

Пентагонът е свалил с лазерна система американски правителствен дрон в щата Тексас, предаде Ройтерс, като се позова на трима конгресмени.

Инцидентът е бил причината гражданската авиация на САЩ (Федералната авиационна администрация) да спре вчера полетите в района на Форт Ханкок, Тексас.

Пентагонът не коментира случая, но от гражданската авиация посочиха „специални съображения за сигурност“ в съобщението си за ограниченията във въздушното пространство близо до мексиканската граница.

Парламентаристите от Камарата на представителите Рик Ларсън, Бени Томпсън и Андре Карсън, водещи демократи в комисиите, отговарящи за авиацията и вътрешната сигурност, обявиха, че Пентагонът е свалил дрон на митническата служба (Customs and Border Protection) и разкритикуваха липсата на координация.

Законодателите посочиха, че са предупредили преди месеци, че решението на Белия дом да отхвърли двупартийното предложение за обучение на оператори на дронове с цел решаване на проблеми с координацията „е било късогледство“.

„Сега виждаме резултата от тази некомпетентност“, се казва в изявлението.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -1243

    2

    Октим

    27.02 2026 в 12:22

    Как няма някой, който да свали Air Force One, ами се излагат с разни дронове?

    2985

    1

    Джендо Джедев

    27.02 2026 в 10:22

    "Законодателите посочиха, че са предупредили преди месеци, че решението на Белия дом да отхвърли двупартийното предложение за обучение на оператори на дронове с цел решаване на проблеми с координацията „е било късогледство“.

    „Сега виждаме резултата от тази некомпетентност“, се казва в изявлението."

    То само това да им беше късогледството на тия палячовци... Няма да се учудя ако скоро почнат да свалят по грешка и пътнически самолети. Ама така става когато се биеш в гърдите, че уж градиш меритокрация, а всъщност си ги наредил "роднина - милиционер - роднина - милиционер". Демек - или по роднински, или по идеологически критерий. Компетентността - кучета я яли!