Иран: Присъдите срещу арестуваните протестиращи се изпълняват

OFFNews 23 March 2026 в 14:43 1543 3
Иран

Снимка Gettyimages

Иран

Делата срещу задържаните иранци по време на масовите протести в страната през януари вече са приключени, а влезлите в сила присъди се изпълняват, заяви първият заместник-ръководител на иранската съдебната власт Хамзе Халили. 

„Делата на терористичните елементи и бунтовниците от януари са приключени. По някои от тях са издадени окончателни присъди, които в момента се изпълняват“, заяви Халили, цитиран от Ройтерс.

Миналата седмица Иран екзекутира шампиона по борба Салех Мохамади и двама други мъже във връзка с убийство на двама полицаи по време на януарските протести, съобщава иранска организация за правата на човека. Обвинението срещу екзекутираните звучи по следния начин: "вражда срещу Бога чрез използване на острие по време на незаконни събирания и безредици, довело до убийство на член на правоохранителните сили...".

Според международни източници убитите от силите за сигурност по време на протестите са над 30 000. 

Халили увери, че "съдебната власт няма да прояви никакво снизхождение към онези, които според него са „диверсанти, наемници и предатели, сътрудничещи на врага“.

От началото на офанзивата на Израел и САЩ срещу Иран стотици са арестувани, припомня още Ройтерс.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    4072

    3

    danvan

    23.03 2026 в 19:57

    Джендо Джедев

    Остана ли въобще някой (освен намагнитеното прасе),
    на когото да му пука от Краснов?

    2985

    2

    Джендо Джедев

    23.03 2026 в 15:25

    Тия май Краснов вече не го бръснат за слива, а? А преди няколко седмици поне му бяха обещали да не ексзекутират. ;)

    1015

    1

    Шпагата

    23.03 2026 в 15:22

    Онова тръмпънарско -."идваме" погуби десетки хиляди ирански граждани..