Белият дом заяви днес, че ще продължи да осигурява на американските граждани лесен достъп до ваксини, лечения и тестове за ковид, за да се ограничи бързото разпространение на подварианта ВА.5 на Омикрон, отговорен за по-голямата част от настоящите случаи на заразата в САЩ, предаде Ройтерс/БТА.
Преди брифинга, насрочен за 9:30 ч. тази сутрин (13:30 ч. по Гринуич) с високопоставени служители в областта на общественото здраве, Белият дом изложи своята стратегия за справяне с подварианта ВА.5 на Омикрон, като заяви, че има признаци подвариантът да е по-добър в избягването на имунитета, отколкото предишни инфекции.
Приоритети на американските власти ще бъдат поставянето на бустерни дози от ковид ваксината на всички граждани, осигуряването на широк достъп до домашни тестове и висококачествени маски, както и подпомагане на хора, които са с отслабена имунна система.
"Тези инструменти - дори в условията на ВА.5 - служат за предотвратяване на тежко заболяване, те целят да държат хората извън болниците и да спасяват човешки живот, ние можем да предотвратим почти всяка смърт, свързана с Ковид-19 чрез тях", отбеляза в изявление Белият дом.
В момента подвариантите ВА.5 и ВА.4 на Омикрон съставляват до 80 процента от случаите в цялата страна, като подвариантът ВА.5 е отговорен за по-голямата част от тях, става ясно от изявлението.
Широкото разпространение и циркулацията на подварианта ВА.5 вероятно ще доведе до увеличение на случаите през следващите седмици, прогнозира Белият дом.
Американската Агенцията за контрол на храните и лекарствата препоръча производителите на ковид ваксини да променят формулата на бустерни си дози от есента, за да могат да се справят по-добре с подвариантите ВА.4 и ВА.5 на Омикрон.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен