OffNews.bg

Добрев: Всеки път, когато предложа отпадане на дерогацията, Денков търчи при Пеевски и Борисов с оставка

''Всеки път, когато аз предложа да се отнеме дерогацията (за руски петрол, б.р.), всички от Промяната, които уж са против руските интереси, вкл. "Демократична България", гласуват "против", а самият Денков хвърчи в Народното събрание с един лист хартия и казва на Пеевски и Борисов, че си подава оставката.''

Това заяви пред bTV бившият министър на енергетиката и депутат от ГЕРБ Делян Добрев. По думите премиерът Николай Денков всеки път казва: "Дерогацията махнете ли я, аз подавам оставка."

По думите му тези думи идвали в телефонни разговори. Премиерът звънял на Борисов и Пеевски, за да им каже да разговарят с Добрев и да го накарат да оттегли предложението си за премахване на дерогацията. Обаждания имало и към председателката на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова с подобно искане, но тя му казала да си говори с Добрев лично, защото той бил "неконтролируем".

До момента Делян Добрев три пъти предлагаше отпадане на дерогацията за руски петрол и петролни продукти, договорена от финансовия министър Асен Василев. Съгласно нея България има право да преработва руски петрол до края на 2024 г. Впоследствие ГЕРБ обвиниха съпредседателя на ПП-ДБ, че брани интересите на Русия и затова през лятото, когато депутатите разглеждаха бюджета за тази година, Делян Добрев поиска отпадане на дерогацията в срок до седем дни от приемането на текстовете. Тази идея бе отхвърлена, но депутатът от ГЕРБ опита отново - този път с проекторешение, което също не бе гласувано. Третият му опит обаче бе успешен - този път със закон, в който се предлагаше отсрочка от месец. Във финалните текстове обаче бе решено, че България отлага прекратяването на дерогацията за "Лукойл" с една година.

Добрев даде заявка, че отново ще предложи отпадането на дерогацията.

Продажба на "Лукойл"?

Депутатът от ГЕРБ каза, че няма информация рафинерията в Бургас да се продава. Той изтъкна, че твърденията на Денков и основния акционер - "Литаско", се разминават с казаното от Асен Василев пред британския вестник "Файненшъл таймс".

"Те ("Лукойл" - б.а.) няма да си тръгнат до момента, в който ние не им вземем дерогацията", категоричен е депутатът.

Делян Добрев изтъкна, че е нормално да има интерес към рафинерията, защото тя печелела милиарди. По думите му това се дължи на дерогацията за руски петрол.

"От началото на дерогацията досега рафинерията е спечелила 3 милиарда долара. Кой продава рафинерия, която продава 3 милиарда? Никой. Това е, просто Асен Василев пред "Файненшъл таймс" се опита да се изкара някакъв противник на руските интереси, а истината е точно обратното - той е защитник на руските интереси", добави той.

По думите му друга идея, обслужваща Москва, е разпореждането сто процента от горивата да се съхраняват на българска земя, с което "Лукойл" стана монополист на българския пазар, тъй като всички складове са собственост на компанията. Преди поправката 30% от горивата е трябвало да се съхраняват в страната. Делян Добрев заяви, че е проспал разпоредбата и вероятно я е подкрепил. Подобна теза лансира вчера и партийният лидер Бойко Борисов.

Борисов: Дадохме монопол на Лукойл, защото не знаем какво гласуваме

"С транзитните такси отново се върши работа на руснаците"

Делян Добрев коментира и въведените на 13 октомври транзитни такси за руски петрол. По думите му и тази идея на Асен Василев обслужва Москва. Той е на мнение, че Русия може да заведе арбитражно дело, защото се нарушават договорите.

Бившият енергиен министър каза, че сумите от такси няма да влизат в държавната хазна, защото според разпоредбите "Булгартрансгаз" трябва да ги внесе, а след това да си ги търси от "Газпром".

"Това са на година по 3 милиарда, те няма да влязат в бюджета. А знаете ли защо се прави - първо, за да се покаже, че ние сме уж срещу Русия, и второ - за да напомпа приходната част в бюджета."