OffNews.bg

Асфалтът на Тракия е със сантиметри по-малко, отколкото трябва да е

При направените проверки на първия лот на магистралата "Тракия" Стара Загора - Нова Загора е установено, че асфалтът на места е много по-малко, отколкото трябва да е. 

Очаква се скоро да приключи досъдебното производство за злоупотреби с пари за строежа на магистрала "Хемус", по което обвиняем за пране на пари е Борислав Колев, заяви служебният министър на вътрешните работи Иван Демерджиев на брифинг в Министерството на регионалното развитие. Демерджиев и регионалният министър Иван Шишков дадоха подробности за резултатите от проверките за основните и текущите ремонти по магистралите "Хемус" и "Тракия". 

Вътрешният министър коментира, че за автомагистрала "Хемус" има две досъдебни производства, водени от прокуратурата, които са за злоупотреби за около 60 млн. лв., като уточни, че дълъг период от време действията по тях са били блокирани, но от месец и половина се работи интензивно по тях.

В края на ноември миналата година бившият министър на вътрешните работи Бойко Рашков обяви, че 60 милиона лева от парите за "Хемус" са изнесени в торби и чанти. Стана ясно, че парите са стигнали до "един обикновен човек", а разследването на ГДБОП стигна до фирми фантоми, които са изтеглили тези суми пари.

Софийската градска прокуратура обвини 42-годишния Борислав Колев за пране на пари в началото на декември 2021 г. Според обвинението той е участвал в създаването на мрежа от фирми, като е набирал и мотивирал различни лица да им станат фиктивни управители. Именно по тези сметки са преведени част от парите, предназначени за лот 5 от магистрала "Хемус". Впоследствие Колев придружавал фиктивните управители до банков клон, откъдето те теглили парични суми. Така с 52 тегления от юни 2020 г. до септември 2021 г. мъжът е получил над 53 милиона лева.

Демерджиев обясни, че встъпвайки в мандата си като служебен вътрешен министър, е обещал да даде яснота докъде са стигнали разследванията на строежите и ремонтите на "Хемус" и "Тракия".

"В хода на проверка на работата по това докъде са стигнали разследванията се натъкнахме на два проблема. Единият е какво е вложено във вече изградените пътища и на какво се дължи тяхното лошо състояние. Другото обстоятелство, което проверихме, е дали има ремонти, които по естеството си са основни, но всъщност са правени по друг ред като текущи", каза той. 

Взети са проби от настилката и вложените в нея материали. "Т. нар. "ядки" от определени участъци бяха предадени на Института за пътища и мостове към АПИ за изследване. От пробите веднага се вижда, че декларираните работи са много по-малко от заложените по проекти. Вложените материали изглеждат и с много лошо качество", заяви още Демерджиев. 

По думите му част от материалите видимо се разминават: "Запазили сме някои проби, за да може, при нужда, да бъдат изследвани от независима лаборатория и извън границите на България". 

Министърът на регионалното развитие и благоустройство Иван Шишков заяви, че са направени проверки на лот 2 и лот 3 на "Тракия". При първия лот Стара Загора - Нова Загора е установено, че при дебелина на асфалта от 220 мм по проект, реалната е 189 мм. "В чистите пластове асфалт дебелината е 89 мм. при изискуеми 120 мм", посочи той.

По думите на Шишков в лот 3 - от Нова Загора до Ямбол, проблемът при взетите проби е по-голям. "В този лот проблемите започват да стават още по-големи. 120 мм. трябва да бъдат всички пластове, а средно те са по 105 мм.", каза той.