Тръгва конкурсът за разделното събиране на отпадъци в София

Новите договори ще са за срок от 5 години, поръчката е разделена на четири района.

OFFNews 30 May 2026 в 10:43 2171 0

Снимка Столична община

Столичната община официално обяви началото на конкурс за сключване на 5-годишни договори за организиране на системи за разделно събиране на отпадъци от опаковки на територията на града, съобщиха от "Московска" 33.

Отправянето на поканите към лицензираните организации е резултат от интензивни предварителни разговори през изминалите месеци, водени от заместник-кмета по екология Николай Неделков.

Отправената покана от страна на Столична община обхваща четири отделни групи, в които са разпределени всички 24 административни района на града. 

Това са: 

1. райони: „Триадица”, „Красно село”, „Средец”, „Оборище”, „Младост”, „Студентски”;
2. райони: „Надежда”, „Сердика”, „Красна поляна”, „Илинден”, „Възраждане”, „Витоша”, „Лозенец”, „Изгрев”, „Слатина”, „Люлин”, „Подуяне”, „Връбница”, „Панчарево” и „Банкя”;
3. райони: „Искър” и „Нови Искър”;
4. райони: „Овча купел” и „Кремиковци”.

Кандидатите трябва да представят подробни и разчетени програми за управление на отпадъците както от домакинствата, така и от търговските обекти, заведенията и административните сгради. Текстовете на поканите поставят ясен акцент върху детайлното описание на техническите характеристики на съдовете и на транспортните средства, честотата на извозване, както и провеждането на иновативни информационно-разяснителни кампании в публична среда без раздаването на неекологични хартиени флайери.

С публикуването на поканите се задейства и официалният административен процес по закон. Организациите по оползотворяване разполагат с двуседмичен срок, като заявленията за участие заедно с подробните програми трябва да бъдат подадени в деловодството на Столична община най-късно до 17:00 ч. на 12 юни 2026 г. През това време със заповед ще бъде сформирана специализирана експертна комисия от страна на общината, която ще има задачата детайлно да разгледа, анализира и оцени постъпилите концепции. След като приключи своята работа, комисията ще изготви подробен доклад, който ще бъде предоставен за утвърждаване от кмета на София Васил Терзиев.

Финалната стъпка предвижда готовите проекти на договори да бъдат представени пред Постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори към Столичния общински съвет, след което ще се премине към официалното им подписване.

От Столичната община подчертават, че конкретните параметри на бъдещото сътрудничество, точният брой на цветните контейнери, графиците за тяхното разполагане по квартали ще бъдат обявени официално едва след пълното финализиране на административната процедура и официалното подписване на договорите.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Политическата криза ни направи по-богати, причините са две