Спаси София представиха предложение общинският терен, на който район Младост поиска да се издигне 22-етажна сграда, да бъде запазен за парк и обществено ползване.
Партията заяви, че ще продължи да защитава общинската собственост и необходимостта от повече зелени площи в района.
“Столична община има всички законови инструменти да спре проекта и да защити обществения интерес”, каза Андрей Зографски, общински съветник от Спаси София и заместник-председател на Столичния общински съвет. Спаси София обяви и подкрепа за новия граждански протест срещу проекта, определен от тях за “22 етажа корупция”, който ще се проведе на 27 май - ден преди заседанието на Столичния общински съвет. „Ще бъдем там, защото този протест изцяло съвпада с нашето виждане за развитието на София - град, в който добрият живот, а не добрата печалба, е водеща ценност“, заяви Андрей Зографски.
По думите му районът от години гласува за политически сили, които обещават борба с презастрояването, затова Столична община не трябва да бъде съучастник в поредния проект за бетон. ”Столична община не е брокерска фирма. Тя трябва да се грижи за качеството на живот на софиянци преди да търси максимална икономическа полза“, заяви той и припомни, че гражданите на „Младост“ ясно са заявили несъгласието си с проекта: „Младост излезе на протест срещу тези 22 етажа корупция, предложени от районния кмет и мнозинството в общинския съвет. Хората са категорични - не искат още строителство в центъра на най-презастроения квартал“.
„През последните дни многократно чухме твърдението, че нищо не може да се направи, защото това бил наследен Подробен устройствен план. Това не е вярно. Законът дава правомощия на кмета служебно да възложи изменение на ПУП и именно затова внасяме доклад, с който му възлагаме това“, заяви арх. Росица Николова, заместник-председател на Комисията по архитектура и градоустройство към СОС.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2485
2
20.05 2026 в 12:34
510
1
20.05 2026 в 12:27
Да е в унисон с нравите и порядките ви.
Радев: Вече сме дали достатъчно на Украйна
Радев: Вече сме дали достатъчно на Украйна
Радев: Вече сме дали достатъчно на Украйна
Фламинго долетя до един от най-големите военни заводи в Русия, гори и рафинерия в Самара
Радев: Вече сме дали достатъчно на Украйна
Шефът на Здравната каса подава оставка