Повече от половината (51%) българи не виждат съществена промяна в страната ни след членството в ЕС в началото на осмата година от присъединяването ни към международната организация и на прага на третите поред избори за европейски парламент.
Това показват данните от сондаж на Алфа Рисърч, проведен в периода 18-22 януари 2014 г. сред 1050 пълнолетни граждани от цялата страна.
Според 32% от респондентите България е спечелила от европейското членство, а според 17% страната ни е изгубила от него.
Когато става въпрос за резултатите в личен план, мненията са още по-критични. Едва 15% – два пъти по-малко от посочилите, че страната е спечелила от членството в ЕС, отчитат лични ползи, а огромното мнозинство – 73% заявяват, че до момента не са усетили съществена промяна за себе си.
Социалните групи, които в по-голяма степен виждат ползи както за страната, така и в личен план, са най-вече столичани, по-младите поколения, хората с по-високо образование и доходи.
Възможностите за пътуване (90%) и работа (81%) в чужбина са направленията, в които българите виждат най-големия и реален ефект от членството в ЕС. Това са и сферите, към които е имало най-големи очаквания за подобрение при присъединяването ни. Инфраструктурата е третото направление с най-много положителни оценки – 73%. Тук промяната в обществените нагласи бележи най-голям ръст спрямо началото на членството, когато едва 26% от българите са се надявали на положителни ефекти в това направление.
За мнозинството от хората обаче членството в ЕС не е успяло да повлияе съществено върху развитието на редица ключови сфери като: селско стопанство (49% положителни - 49% негативни оценки), опазване на околната среда (44% положителни-53% негативни оценки), подобряване конкурентноспособността на българските фирми (42%-55%), защита на потребителите (41%-55%), култура и наука (36%-59%), социални политики (35%-62%).
В дъното на класацията, с най-много негативни оценки, остават: борбата с престъпността (68% негативни оценки), корупцията (71%), и работата на съдебната система (74%). В това отношение обществените нагласи съвпадат изцяло с критиките от регулярните мониторингови доклади на Европейската комисия.
46% от българите имат положително отношение към членството в ЕС, а негативно - 16%. Очаквания Евросъюзът да се развива в положителна посока в близко бъдеще споделят 37% от хората. Според 17%, колкото са и европесимистите, ситуацията в ЕС ще се влошава.
С повече оптимизъм към Европа подхождат тези социални групи, които в по-голяма степен са изпитали ползите от членството: по-младите поколения, с по-висок социален и икономически статус, привърженици на десни и дясно-центристки политически формации.
„Евроскептицизмът“ е по-разпространен сред хората с ниски доходи и образование, заетите с ръчен труд и безработните, както и сред по-възрастното поколение.
Следете новините ни в :














Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13.02 2014 в 22:11
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
13.02 2014 в 20:31
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.02 2014 в 16:15
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.02 2014 в 15:45
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.02 2014 в 14:43
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.02 2014 в 14:39
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.02 2014 в 14:22
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.02 2014 в 14:22
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.02 2014 в 14:20
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
12.02 2014 в 01:50
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие