Спират шести блок на АЕЦ Козлодуй

OFFNews 15 February 2026 в 09:33 4191 4
АЕЦ
АЕЦ Козлодуй.

Шести блок на АЕЦ „Козлодуй” предстои да бъде спрян за подмяна на дефектирало предпазно мембранно устройство на сепаратор паропрегревател на турбината, която е разположена в конвенционалната, неядрена част на блока. Това съобщиха от дружеството на официалния си сайт.

Няма отделяне на замърсяващи вещества в околната среда, допълват от АЕЦ.

Елементите на устройството, което предстои да бъде монтирано, са изработени от новодоставени материали, аналогични на оригиналните. След изпълнение на планираните ремонтни дейности шести блок ще бъде включен в енергийната система на страната. Пети блок работи по график, добавят от атомната електроцентрала, предаде кореспондент на БТА във Враца Лиляна Рашкова.

На 24 декември, м.г. шести блок беше въведен в паралел след спиране заради повреда на защитно мембранно устройство на сепаратор паропрегревател на турбината.

Виж още за:
Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    7450

    4

    alfakentavur

    17.02 2026 в 09:02

    Не е вярно, копейке, че "откъсването от оригиналните руски производители" е проблем. Може да са проблем калпави части, но не всички качествени части са непременно от СССРайха.
    Напротив - дойдат ли от там е много вероятно да са дефектни.
    Дойдат ли от надежден производител от трета страна, няма проблем.

    2985

    3

    Джендо Джедев

    15.02 2026 в 11:26

    Nikor,

    На врага реакторите и частите ги видЕхме преди 40-ина години. :D Айде, нема нужда!

    7171

    2

    recycle bin

    15.02 2026 в 11:00

    Nikor, менте на руска част е оксиморон.
    Освен това опитът с руски автомобили показва, че или вложените части са вносни, или тези които са руски е много по добре да бъдат подменени с вносни аналози, когато такива съществуват.
    А ти ако си любител на руска техника, винаги можеш да си купиш една Лада.

    1900

    1

    Nikor

    15.02 2026 в 10:09

    Тоест ще продължаваме да спираме реакторите и да подменяме повредените части с ментета, но няма да купим от врага оригинални. И така докато се повреди нещо много сериозно както на Чаира.

     
    X

    Георги Пашов: Световното първенство оправдава очакванията, Мексико е голямата изненада на турнира