OffNews.bg

Булгаргаз е изтъргувал 37 400 мегаватчаса в петък

През газов хъб "Балкан" в петък са изтъргувани общо 60 000 мегаватчаса синьо гориво, от които 37 400 от "Булгаргаз", обяви изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов пред БНТ.

"Булгартрансгаз" е собственик на хъба.

Сключените сделки за въпросния ден са 18, посочи Малинов по повод скандала с търговия на газ за Румъния. 

Вчера "Булгаргаз" обяви, че "предвид спецификата на борсовата търговия на природен газ бе извършена проверка относно изнесената информация. Вследствие бе установено, че поради обичайно по-ниското потребление през уикенда от общия микс на количествата природен газ, излишните количества са реализирани на газов хъб "Балкан".

А бившият премиер Бойко Борисов се зарече да докаже, "че са крали в петък вечер и то са крали с милиони".

Малинов обясни, че според действащия еврорегламент всеки ползвател на преносната мрежа е длъжен да поддържа балансовото си портфолио близко до нулата - тоест, не трябва да има големи излишъци синьо гориво, нито голям недостиг.

По думите му технологично е възможно дадена сделка да се случи и за под 3 секунди, а дали има данни за извършени нередности трябва да установят компетентните органи.

"Става въпрос за софтуеърен продукт, който дава възможност на купувачи и продавачи да срещнат офертите си абсолютно анонимно. Всяка страна може да пусне оферта "купува" или "продава" и всяка може да е активна или пасивна", посочи Малинов.

Директорът на "Булгартрансгаз" допълни, че няма как да се продаде количество само азерски или само руски газ, тъй като цялото синьо гориво, съхранено в Чирен, се смесва в т.нар. газов микс.

Към момента потреблението на газ в България достигна 3,5 млрд. кубически метра, което е абсолютен исторически пик за последните 10-ина години, бе категоричен той.

Дружеството участва в изграждането на терминала за втечнен газ в Александруполис, който трябва да е готов до началото на 2024 г. За него "Булгаргаз" е резервирал капацитет за 500 млн. куб. метра за 10 г. Очакват се доставки на втечнен газ от САЩ, Катар, Египет и др.

Разработват се и водородни трасета като едно от тях минава през Маришкия басейн. Освен пренос на водород, те ще допускат и смесен пренос на газ и водород. Планира се да влязат в експлоатация през 2026 г.